SİYONİSTLERİN SİNSİ PROJESİNE İRAN'DAN SERT TEPKİ

İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Ebulfazl Şikarci, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’in dünkü açıklamalarına ve ABD liderliğinde “Ortadoğu Hava Savunma İttifakı” ismiyle duyurulan projeye tepki gösterdi. 

Görüntülenme: 119 Tarih: 22 Haziran 2022 19:22
SİYONİSTLERİN SİNSİ PROJESİNE İRAN'DAN SERT TEPKİ

İran’ın üst düzey komutanlarından Ebulfazl Şikarci, İsrail'in bir dizi bölgesel Arap ülkesiyle işbirliği içinde yaptığı ortak askeri hamlelerin, rejimin çaresizliğinden kaynaklandığını söyledi.
İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Şikarci bu ifadeleri, İsrail Savunma Bakanı Beney Gantz’in önceki gün “bazı bölgesel Arap devletleriyle işbirliği yaparak ABD destekli bir bölgesel hava savunma ittifakı kurduklarını” duyurduktan sonra geldi.
Dün açıklama yapan Şikarci, "Bu önlemin arkasındaki ana neden sadece Siyonist rejimin çaresizliğidir" dedi. "Suçlu Siyonist yetkililer, kana susamış rejimlerinin çöküş hızını kabul ettiklerinden dolayı böyle bir girişime başvurma ihtiyacı görüyor” ifadesini kullanan Şikarci, Washington’a da bölgedeki hamlelerinden dolayı uyarılarda bulundu.
Konuşmasının bir bölümünde, ABD B-52 bombardıman uçaklarının Basra Körfezi üzerinde uçmasına tepki gösteren İranlı üst düzey askeri yetkili, "ABD, stratejik bir hata olması durumunda, her zamankinden daha tehlikeli ve onarılamaz darbeler alacağının farkında" dedi.
İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz Pazartesi günü milletvekillerine verdiği brifingde, “İran'ın bölge ülkelerine karşı roketler, seyir füzeleri ve İHA'lar kullanarak saldırma girişimleri karşısında, bu tür bir işbirliği ortak bir vizyonun ilk unsurudur” diyerek ABD liderliğinde bazı Arap devletleri ile işbirliği içinde “Orta Doğu Hava Savunma İttifakı” kurduklarını duyurdu.
İsrail'in ABD destekli bir bölgesel hava savunma ittifakı kurduğunu belirten Siyonist Bakan, ortak çalışmanın İran saldırılarını zaten engellediğini ve ABD Başkanı Joe Biden'ın gelecek ayki ziyaretiyle desteklenebileceğini sözlerine ekledi.
İsrail parlamentosu Knesset'in Dışişleri ve Savunma Komitesi üyelerine verdiği bir brifingde, "Orta Doğu Hava Savunma İttifakı" veya MEAD olarak adlandırdığı ittifakı duyuran Gantz, bu tür bir işbirliğinin halihazırda devam ettiğini söyledi.
İsrail basınına göre Gantz, "Orta Doğu Hava Savunma İttifakı" hakkında başka hangi ülkelerin üye olduğu veya ne tür operasyonlar gerçekleştirdiği de dahil olmak üzere birkaç ayrıntı verdi.
"Geçen yıldan beri Pentagon'daki ve ABD yönetimindeki ortaklarımla birlikte İsrail ve bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirecek kapsamlı bir program yürütüyorum" bilgisini paylaşan Gantz, "Başkan Biden'in önemli ziyareti sırasında 'bölgesel işbirliği yönünde' bir adım daha atacağımızı umuyorum” diye konuştu. Edinilen bilgilere göre Gantz, Meclis’te yaptığı konuşmada bu programın zaten işler halde olduğunu belirtti ve “İran'ın İsrail'e ve diğer ülkelere saldırma girişimlerinin başarılı bir şekilde engellenmesini sağladı” ifadesini kullandı.
İçerden sızdırılan bilgiler dahilinde haberi paylaşan İsrail basını, ittifakta yer alan ortak ülkelerin adları, engellenen saldırılar ve ittifakın mekaniği hakkında ayrıntılı bilgilerin verilmediğini aktardı.
İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters'e konuşan bir İsrailli yetkili, ortak ülkelerin aynı fiziksel tesisleri kullanmak yerine uzaktan elektronik iletişim yoluyla kendi hava savunma sistemlerini senkronize ettiklerini söyledi.
Öte yandan ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği, Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE hükümetlerinin henüz, Gantz'ın bahsettiği ittifak hakkında yorum taleplerine hemen yanıt vermediği belirtildi.
Israel Hayom’un bir başka haberine göre, bölgedeki Batılı bir diplomat geçen hafta Washington'un “Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Umman’dan” oluşan Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerini bir blok olarak ABD-İsrail entegre hava savunma sistemine katılma konusunda anlaşmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi. Diplomat, "Öneri, son ​​iki yılda ABD’nin bölgeden çekilmesinin bıraktığı boşluğu doldurmaya yardımcı olacak ... ve İsrail ile Suudi Arabistan'ı normalleşme anlaşmasına daha da yaklaştıracak" dedi.
Diğer yanda Tel Aviv düşünce kuruluşu Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü'nde Körfez uzmanı olan Yoel Guzansky, Gantz'ın bahsettiği yeni ortaklığın ilk aşamalarında olduğunu ve NATO gibi bölgesel-karşılıklı çıkar ilişkisinde olan savunma ittifaklarıyla karşılaştırılmaması gerektiğini söyledi.
İsrail ve Arap ülkelerinin NATO gibi birbirini savunmasını kimsenin beklemediğini vurgulayan Guzansky, bunun yerine, ülkelerin ABD çatısı altında erken uyarı radar istihbaratı gibi bilgileri paylaşmaya başladığını söyledi.
Guzansky, ABD'nin geçen yıl İsrail'i Avrupa Komutanlığından Körfez-Arap ortaklarını içeren Merkez Komutanlığına taşıma kararının ittifakın kurulmasında kilit rol oynadığını söyledi.
Kudüs Haber Ajansı - KHA

Yorumlar