AÇLIK GREVİNDEKİ FİLİSTİNLİ ESİR HALİL EL AVAVİDE SİYONİST REJİMİ DİZE GETİRDİ

Batı Şeria'nın güney kesimindeki El-Halil'in İzna kasabası ahalisinden olan 40 yaşındaki esir Halil El-Avavide, idari tutuklama uygulamasını protesto amacıyla sürdürdüğü açlık grevini 111 günden sonra askıya aldı.  

Görüntülenme: 190 Tarih: 22 Haziran 2022 20:13
AÇLIK GREVİNDEKİ FİLİSTİNLİ ESİR HALİL EL AVAVİDE SİYONİST REJİMİ DİZE GETİRDİ

Esir Kulübü'nün bugün (21 Haziran Salı) yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan açıklamasında, İsrail işgal rejiminin onun tutukluluğunu sonlandıracağına dair kesin taahhütte bulunması üzerine Avavide'nin açlık grevini askıya alma kararı verdiği ifade edildi.

Esir Kulübü'nün açıklamasında Assaf Harofeh Hastanesi'nde tedavi altına alınan Avavide'nin, 111 gün süren açlık grevi nedeniyle sağlık durumunun tehlikeli derecede kötüleştiği, işgal güçlerinin bu süre içinde onu açlık grevinden vazgeçmeye zorlamak için bedensel ve psikolojik yönden muhtelif baskılara başvurdukları dile getirildi. 

Esir Kulübü, işgal rejiminin tüm baskılarına ve insanlık dışı uygulamalarına rağmen Avavide'nin müstesna bir kararlılık göstererek 111 gün süreyle direnişine devam ettiğini ve bu süre içinde hem kendisinin hem de işgal mahkemelerini boykot etmeye devam eden idari tutuklu diğer esir arkadaşlarının mesajlarını iletmeyi başardığını ifade etti. 

Esir Avavide, en büyükleri 9 yaşında olan 4 kız çocuk babası. 

Onun Filistin'deki Politeknik Üniversitesi'ne girip mühendislik tahsili yapmaya başlaması sırasında da işgal rejimi kendisini beş yıl süreyle esaret altında tutarak yüksek tahsiline devam etmesini engellemişti. 2007'de serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra bu kez 33 ay süreyle hapiste tutuldu. Böylece ömrünün önemli bir kısmını bazen mahkum, bazen de idari tutuklu olarak işgal zindanlarında esaret hayatıyla geçirdi. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı "idari tutuklama" uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece beş yılda bir ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar