SİYONİST GÜÇLER ABDÜLHALİK EN-NETİŞE'NİN EVİNE BASKIN DÜZENLEDİ

İşgal güçleri İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Abdülhalik En-Netişe'nin El-Halil'deki evine, 22 ay süren idari tutukluluğun ardından özgürlüğüne kavuşmasından bir gün sonra baskın düzenlediler.  

Görüntülenme: 67 Tarih: 22 Haziran 2022 20:41
SİYONİST GÜÇLER ABDÜLHALİK EN-NETİŞE'NİN EVİNE BASKIN DÜZENLEDİ

Yerel kaynakların verdiği haberlere göre işgal ordusundan kalabalık bir ekip En-Netişe'nin El-Halil'deki evine baskın düzenledi ve geniş çaplı arama yaptı. 

En-Netişe'nin özgürlüğüne kavuşmasından sonra onu karşılamak amacıyla oluşturulan konvoya da Mahmud Abbas yönetimine bağlı polisler tarafından saldırı düzenlenmişti. Abbas'ın polislerinin En-Netişe'yi karşılayan konvoya yönelik saldırısına ve sergiledikleri şiddete de büyük tepkiler olmuştu.

En-Netişe 22 ay süren esaret hayatından sonra dün (20 Haziran Pazartesi) özgürlüğüne kavuşmuştu. 

62 yaşında olan En-Netişe 8 Eylül 2020 tarihinde, işgal güçlerinin sürdürdükleri bir gözaltı operasyonu çerçevesinde El-Halil'deki Cebelu'r-Rahme Mahallesi'nde bulunan evinden gözaltına alınmıştı. Sonra hakkında 6 ay süreyle idari tutuklama kararı verilmişti. 

Daha sonra işgal yargısı En-Netişe'nin idari tutukluluğunu birkaç kez uzattı. İşgal yargısı En-Netişe'nin serbest bırakılması için açılan temyiz davalarını, 21 Aralık 2021 tarihinde üçüncü kez reddetmişti. 

En-Netişe, 1991'de Lübnan'ın güneyindeki Mercu'z-Zuhur bölgesine sürgün edilen Filistinli liderler arasında yer almıştı. İşgal güçleri 2002 yılında onun evini yıkmışlardı. 

Göğüs ve böbrek rahatsızlıkları başta olmak üzere muhtelif sağlık sorunları olmasına rağmen işgal güçleri onu birçok kez hapse attı ve esaret dönemlerinde kasıtlı tıbbi ihmale maruz kaldı. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar