FİLİSTİNLİ DİRENİŞÇİLER SİYONİST REJİMİN İDARİ TUTUKLAMA ZULMÜNE BOYUN EĞMEDİ

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Fazi' Savafita İsrail işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasının en önemli amaçlarından birinin Batı Şeria bölgesinde direniş eylemlerinin önüne geçmek olduğunu ancak bu hedefine ulaşma konusunda başarılı olamadığını dile getirdi.  

Görüntülenme: 70 Tarih: 22 Haziran 2022 20:13
FİLİSTİNLİ DİRENİŞÇİLER SİYONİST REJİMİN İDARİ TUTUKLAMA ZULMÜNE BOYUN EĞMEDİ

Savafita, işgal rejiminin idari tutuklama uygulamasını kesintisiz bir şekilde sürdürmesine ve hatta bu konudaki tutumunu daha da katılaştırmasına rağmen yine de Batı Şeria bölgesinde direniş eylemlerinin artarak devam ettiğine işaret etti. 

Savafita, işgal rejiminin bu uygulamasında bütün hukuk ilkelerini, insan haklarıyla ilgili uluslararası prensipleri ve anlaşmaları ayaklar altına aldığına, insanları yargısız bir şekilde ve elinde hiçbir gerekçe olmaksızın esaret altında tuttuğuna dikkat çekti. 

Savafita, işgal rejiminin bu insanlık dışı uygulamasına son verilmesi için harekete geçilmesi ve siyonist işgalciyi bu uygulamaya son vermeye zorlamak için baskı yapılması çağrısında bulunuyor. 

Bu arada Filistin'deki tüm direniş gruplarını da idari tutuklama mağdurlarına ve onların ailelerine destek için dayanışma faaliyetlerinde bulunmaya çağırdı. 

İşgal rejimi idari tutuklama uygulamasını, yargı kurumlarını meşgul etmeden Filistinlileri esaret altında tutmak böylece mümkün olduğunca çok sayıda Filistinliyi esarete maruz bırakarak baskıda bulunmak için kullanıyor. Çünkü bu uygulamaya göre, mahkemenin herhangi bir sorgulama, araştırma, suç isnadında bulunma ve iddialarının doğruluğunu soruşturma ihtiyacı duymaksızın bir yargıcın keyfi kararıyla bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atması, sonra da yine altı aylık sürelerle hapis cezasını on kez uzatması, böylece bir esiri hiçbir hukuki gerekçeye dayanmadan 5 yıla kadar hapiste tutması mümkün oluyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar