MESCİD-İ AKSA YIKILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Filistin Yasama Meclisi'nin Kudüs ve Mescidi Aksa Komitesi Başkanı Milletvekili Ahmed Ebu Halebiye, Mescidi Aksa'nın altında yapılan kazıların bu kutsal mabedin geleceği açısından ciddi tehlikeler oluşturmaya başladığı konusunda uyarılarda bulundu. 

Görüntülenme: 92 Tarih: 21 Haziran 2022 20:34
MESCİD-İ AKSA YIKILMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Ebu Halebiye, Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan açıklamasında Mescidi Aksa'nın güney surundan Eski Mescid'in mihrabına bir taş düşmesine, Emevi Sarayları altında yapılan kazıların neden olduğu çatlakların yol açtığını dile getirerek bu kazıların Aynu Silvan ile Burak (Ağlama) Duvarı arasındaki 800 m'lik mesafe boyunca devam ettiğini dile getirdi. 

Ebu Halebiye açıklamasında işgal rejiminin Mescidi Aksa'nın bazı önemli bölümlerinde restorasyonu engellerken diğer yandan bütün kırmızı çizgileri aşarak bu mabedin ve civarındaki tarihi binaların altında kazılar yapmaya devam etmesinin bu kutsal mabedin geleceği açısından artık çok ciddi tehlikeler oluşturmaya başladığına dikkat çekti.

İşgal rejiminin sürdürdüğü kazıların Kudüs'ün Silvan ve El-Bustan mahallelerindeki Filistinlilerin evlerinde ve Mescidi Aksa alanında çökmelere neden olduğunu vurguladı. 

Beş gün önce, Mescidi Aksa haremindeki bir bölümde, İsrail işgal güçlerinin yıllardan beri restorasyon çalışmalarını engellemelerinin bir sonucu olarak, Mescidi Aksa'nın güney surundan Eski Mescid Mihrabı olarak isimlendirilen alandaki yer döşemelerinin üzerine bir taş düştüğü duyurulmuştu. Bu taşın düşmesine söz konusu kısımda işgal güçlerinin yaptığı kazıların yol açtığı çatlakların ve işgal rejiminin restorasyon çalışmalarına engel olmasının neden olduğu dile getirilmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar