SİYONİST İSRAİL VE ABD'NİN YENİ SURİYE PLANI (ÖZEL HABER-ANALİZ)

 

Görüntülenme: 626 Tarih: 25 Mayıs 2022 20:43
SİYONİST İSRAİL VE ABD'NİN YENİ SURİYE PLANI (ÖZEL HABER-ANALİZ)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyinde 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak amacıyla operasyon yapılacağını ifade etmesinin ardından gözler yeniden Suriye'nin kuzeyine ve güneyine çevrildi.

Suriyeli muhalif gruplara yakın bazı siyasi gözlemciler, Türkiye'nin Malikiye'ye kadar Fırat'ın doğusunu alması halinde, Ürdün'de konuşlanmış olan ABD ve İngiltere öncülüğündeki Askeri Operasyon Merkezi'nin (Military Operations Center-MOC)  harekete geçerek Deraa'yı alacağını, Suriye'de büyük bir savaşın başlayacağını ve hedefin de İran'ı Suriye'den çıkarmak olduğunu iddia ettiler.

Bu gözlemciler ayrıca, siyonist İsrail'in Suriye'nin güneyini kontrol altına almak istediğini, bu sebeple Süveyda'daki Dürziler ve Deraa'daki eski muhalifleri koruduğunu, MOC'un harekete geçmesi halinde İsrail'in de onlara hava desteği vereceğini ve bu durumun İran'ı Suriye'de zora sokacağını öne sürdüler.

Bilindiği gibi Suriye'de iç savaşı büyütmek ve Suriye'yi kanton devletlere ayırmak amacıyla 2013 yılında Büyük Şeytan ABD tarafından kurulan Askeri Operasyon Merkezi (MOC), Ürdün'ün Suriye sınırı yakınlarında Suriyeli muhalifleri eğitiyor, silahlandırıyor ve Suriye'nin güney cephesini komuta ediyordu.

MOC ayrıca, eğittiği Suriyeli silahlı gruplara Suriye ile İsrail sınırını korumaları, bu sınırda çatışma olmasını engellemeleri, Hizbullah ve İran'a bağlı diğer grupların bu sınır hattında siyonist İsrail'e rahatsızlık vermesini önlemeleri görevini de vermişti.

kudusgunu.com

Yorumlar