SİYONİST ÇETELER MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN DÜZENLEDİ

Bugün (16 Mayıs Pazartesi) onlarca yahudi yerleşimci yine İsrail işgal güçlerinin himayesi altında Mescidi Aksa'nın sahasına girdi.  

Görüntülenme: 269 Tarih: 16 Mayıs 2022 20:15
SİYONİST ÇETELER MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN DÜZENLEDİ

Baskınların fanatik yahudi grupların Mağribliler Kapısı'ndan girmesiyle başlayıp Silsile Kapısı'nda sona erdiği ifade edildi. Yerleşimcilerin özellikle Babu'r-Rahme Mescidi'nin bulunduğu doğu kısmında provokatif faaliyetlerde bulundukları ve kendilerince birtakım dini ritüeller yaptıkları ifade edildi. 

Kudüslü kaynaklar, işgal güçlerinin aynı zamanda Babu'r-Rahme Mescidi'ndeki soğutucu su sebillerinin borularını kestiklerine dikkat çekti. Mescidi Aksa'nın güvenlik görevlileri işgalci askerlerin, herhangi bir sebebe binaen değil sırf bu sebillerin sularını kesmek amacıyla kasıtlı olarak boruları kestiklerini dile getirdiler. İşgalci askerlerin bu tutumu Müslüman halka karşı içlerinin kin ve nefretle dolu olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. 

İşgal yönetimi, Mescidi Aksa'yla ilgili paylaştırma planını hayata geçirebilmek için buranın doğu kesimine ve özellikle de Babu'r-Rahme Mescidi'nin bulunduğu kısma el koymaya çalışıyor. O yüzden bu bölgede restorasyon ve yenileme çalışmalarına engel oluyor. 

İşgal yönetimi 2003'te İslam Kültürü Komitesi'nin burayı siyasi amaçlarla kullandığını iddia ederek Babu'r-Rahme Mescidi'ni kapatmıştı ve burası 2019'a kadar kapalı kaldı. 

İşgalcilerin 16 Şubat 2019 tarihinde Babu'r-Rahme'nin merdiven üstündeki demir kapısına kilit vurarak buranın merdiven altının dahi kullanılmasını engellemeye başlamaları üzerine Filistinliler şiddetle tepki gösterdi ve iki gün sonra kilitleri kırarak Babu'r-Rahme Mescidi'ni yeniden açmayı başardılar. 

İşgalci bu mescidi tekrar kapatmak ve Müslümanların burayı kullanmalarını engellemek için birtakım dümenler çevirmeye çalışıyor. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar