ADIYAMAN'DA DÜNYA KUDÜS GÜNÜ'NDE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ (VİDEO)

Adıyaman Peygamber Sevdalıları Kâhta Temsilciliği tarafından "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle kitlesel basın açıklaması düzenlendi. 

Görüntülenme: 700 Tarih: 05 Mayıs 2022 12:44
ADIYAMAN'DA DÜNYA KUDÜS GÜNÜ'NDE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ (VİDEO)

Cuma namazı sonrası Yüzüncüyıl Parkında düzenlenen basın açıklamasını Peygamber Sevdalıları Vakfı adına Cemal Erdoğan okudu. Program okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kudüs'ün Müslümanlar için çok önemli ve ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Kudüs ve Mescidi Aksa; Allah'ın (Celle Celaluhu) mukaddes arzı, ilk kıble ve üçüncü Harem,  Kutlu Nebi’nin Miraç noktası, izzetin, uruc etmenin mekânıdır. Kudüs; Müslümanların namusu, ümmetin vahdet ve birliğinin sembolüdür. Ümmet ancak onunla izzet kazanır ve onsuz da esaret yaşar. Kudüs düştüğünde ümmet düşüyor. Kudüs düştüğünde insanlık düşüyor. Vicdan, merhamet ve saadet düşüyor. Yüz yılı aşkın bir süredir ingiliz belası ile başlayan ve 74 yıldır terör şebekesi israilin işgali ile devam eden Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın esareti, nice acılara ve katliamlara tanıklık etti. Gerek haçlı istilası, gerekse de Yahudi işgali ile nice acı, zulüm ve vahşetler sergilendi, ümmetin gafletinden de güç alarak fütursuzca saldırılar gerçekleştirildi. Oysa ümmete emanet olarak bırakılmış olan bu mübarek topraklar için mücadele, sadece Filistin halkına bırakılacak bir sorumluluk değildir. Tüm ümmet yaşananlardan sorumludur ve Kudüs’ün yeniden fethinde gücü nispetince mesuliyet taşımaktadır." dedi.
Müslümanların Kudüs etrafında birleşmeleri ve kardeşliği yeniden tesis etmeleri gerektiğini belirten Erdoğan, "Müslümanların ortak davası olan Kudüs’ün ümmetin vahdetine vesile kılınması, ihtilaf ve suni ayrılıkların bu dava için göz ardı edilmesi ve siyonist israile karşı yekvücut olmayı sağlaması gerekmektedir. siyonist ve haçlı düşmanları ortada dururken ve hedef düşman olması gerekirken, mü’min kardeşine kin ve düşmanlık beslemek, İslam’a ve Kudüs’e en büyük ihanettir. Zira mü’min kardeşine karşı olabildiğince yumuşak, düşmana karşı ise şedid olmak, Rabbimizin buyruğudur. Selahaddin-i Eyyubi fert iken de, sultan iken de Kudüs’ün değerini, ümmetin vahdet vesilesi olduğunu fehmetti ve tüm dünyalıkları, tüm tefrikaları bir yana bırakıp, sadece Kudüs için mücadele verdi. İşte bu hal ve tavır, ona da, Kudüs’e de, ümmete de izzetin, özgürlüğün ve saadetin kapılarını araladı. Tarih bir kez bunu ispat etmişken ve başka da yol yokken, çözümü nerede arar bu ümmet?" ifadelerini kullandı.

Yaptıkları açıklamayla Kudüs davasının yanında yer aldıklarını dile getiren Erdoğan, "Bizler bugün Kudüs’e desteklerimizi sunmak istiyoruz. Zira Kudüs davası, ümmetin ortak davası iken ve Filistin, bütün İslam âleminin yükünü omuzlarında taşıyarak ümmetin izzetini korumaya çalışırken, İslam dünyasının parçalanmışlığı, vahdetin tesis edilememesi, dünya toplumlarının yükselen tepkilerine rağmen yönetimlerin kayıtsızlığı, işbirlikçiliği ve hatta ihaneti israil’e cesaret veriyor, işgal ve sinsice girişimlerini pervasızca sürdürmesine olanak sağlıyor. Oysa israil tüm gücüne ve ümmetin gafletine rağmen, Selahaddini Eyyubi’nin atalarına tattırdığı Hıttin korkusunu ve zilleti hücrelerine kadar hissetmektedir. İşte bu korkularını hep diri tutmak için 'Dünya Kudüs Günü' ve bu hakikatlerin haykırılması büyük önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

"Rabbimiz bizleri de bu yüce dava uğrunda mücadele eden şerefli kullarından eylesin"

Erdoğan basın açılmasının devamında, "Ey İslam ümmetinin evlatları! Eğer bugün bizler de bu yüce dava ve kutsal topraklar için bir adım atabilecekken, zalime karşı durabilecek kadar nefes alıp durabiliyorken, şarkın sevgili sultanı Selahaddin gibi bir tavır takınmazsak, bu vebal hepimizi ezer de geçer. Zalimlerin esareti altında, zillet içerisinde debelenir ve ebedi âlemde de büyük bir azaba düçar oluruz.  Gerek Şehid Şeyh İzzeddin Kassam, gerekse de Kudüs’ün diğer kurbanları olan Şeyh Ahmed Yasin ve mücadelede dostlarının anlayışından şunu görüyoruz ki, ümmet olarak manen, madden, ilmen ve ahlaken bir gelişme ve ilerlemeden yoksun olarak asla Kudüs mücadelesi verilemez, verilse de sonuçsuz kalmaya mahkûm olur. Unutulmamalıdır ki, fethin yolu işaret ettiğimiz tüm bu cihetlerde donanmaktan ve güçlenmek için yoğun bir çaba ve emekten geçmektedir. Bu vesileyle "Dünya Kudüs Günü'nü" kutluyor, en kısa zamanda bu günlerin özgür Kudüs’te ve Mescidi Aksa’da kutlanmasını umud ediyor, bu dava uğrunda mücadele eden ve bedel ödeyen tüm kardeşlerimizi izzet ve minnetle yâd ediyoruz. Rabbimiz bizleri de bu yüce dava uğrunda mücadele eden şerefli kullarından eylesin inşallah." dedi.

Basın açıklaması Mahmut Yardım'ın Kudüs ve İslam ümmeti için yaptığı duayla son buldu. Toplanan kalabalık basın açıklamasının ardından sessizce ayrıldı. (İLKHA)    
 

Yorumlar