PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI BURSA'DA KUDÜS GÜNÜ MÜNASEBETİYLE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

Peygamber Sevdalıları Vakfı Bursa Koordinatörlüğü tarafından "Dünya Kudüs Günü" münasebetiyle kitlesel basın açıklaması düzenlendi. 

Görüntülenme: 969 Tarih: 05 Mayıs 2022 04:29
PEYGAMBER SEVDALILARI VAKFI BURSA'DA KUDÜS GÜNÜ MÜNASEBETİYLE BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

Ramazan ayının son cuma günü, tüm dünya Müslümanları tarafından "Dünya Kudüs Günü" olarak kabul ediliyor, bu günde çeşitli etkinlik ve faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda Peygamber Sevdalıları Vakfı Bursa Koordinatörlüğü tarafından "Kudüs Eksenimizdir" sloganıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi.

Bursa Ulu Camii bahçesinde gerçekleştirilen halkın da destek verdiği kitlesel basın açıklaması öncesinde Ulu Camide yüzlerce kişinin katılımıyla Cuma namazı kılındı.

Kitlesel basın açıklamasında Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya sahip çıkılması çağrısında bulunuldu.

Basın açıklamasında katılımcılar sık sık tekbir getirerek, siyonist işgal rejimi aleyhine sloganlar attı. Siyonist işgal rejimine tepki gösteren kalabalık, Kudüs'le ile ilgili dövizler açtı.

Basın açıklamasını okuyan Peygamber Sevdalıları Vakfı Bursa Sözcüsü Umut Işık, Kudüs'ün İslam ümmetinin onuru, izzeti ve şerefi olduğunu söyledi.

Bir asra yakındır ümmetin ilk kıblesi, İslam'ın mukaddes topraklarının,  İslam'ın ve Müslümanların en azılı düşmanları olan siyonist yahudilerin işgali altında olduğuna dikkat çeken Işık, Büyük şeytan Amerika ve İslam düşmanı Batılı devletlerin desteğiyle barbar siyonistlerin İslam ümmetinin onuruna, izzetine, namusuna, kutsallarına göz diktiğine ve saldırılar gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın Allah'ın mukaddes kıldığı mekân olduğunu belirten Işık, "Müslümanların ilk kıblesi, 3'üncü Harem–i Şerif'i ve Kutlu Nebi'nin miraç noktasıdır. Kudüs; Müslümanların, ümmetin vahdet ve birliğinin sembolüdür. Ümmet onunla izzet kazanır ve onsuz da esareti yaşar. Kudüs düştüğünde ümmet düşer, Kudüs düştüğünde insanlık düşer. Bu dava ümmetin ortak davasıdır. Kudüs;  İslam ümmetinin onurudur, izzetidir, şerefidir. Müslümanlar, Kudüs'ü özgürleştirmek ve işgalci siyonistlerden temizlemek ile mükelleftirler." dedi.

"Siyonistler kadın çocuk, genç yaşlı dinlemeden mazlum Filistin halkını katletmektedir"

Bir asra yakındır ümmetin ilk kıblesi, İslam'ın mukaddes topraklarının İslam'ın ve Müslümanların en azılı düşmanları olan siyonist Yahudilerin işgali altında olduğunu hatırlatan Işık, "Büyük şeytan Amerika ve İslam düşmanı Batılı devletlerin desteğiyle barbar Siyonistler, İslam ümmetinin onuruna, izzetine, namusuna, kutsallarına göz dikmiş, saldırmaktadır. Siyonist katiller ilk kıblemiz Mescid–i Aksa'nın hürmetini ayaklar altına almakta, orada ibadet eden Müslümanlara saldırmakta, en kutsal üçüncü mabedimize necis çizmeleri ile girmektedirler. Her gün Kudüs'ten, Filistin'in diğer şehirlerinden gelen cinayet ve katliam görüntüleri ekranlara düşmekte; siyonistler kadın çocuk, genç yaşlı dinlemeden mazlum Filistin halkını katletmektedir. Bu katiller sürüsüne 'dur' denilmezse bugün Kudüs'ün esaret altında olması gibi, yarın İstanbul, Tahran, İslamabad, Kahire, Mekke, Medine ve diğer İslam şehirleri de benzer tabloyla karşı karşıya kalacaktır." diye konuştu.
İslam ümmetine ve Müslüman idarecilerine seslenen Işık, "Ey İslam ümmeti! Ey Müslüman idareciler! Ey İslam âlimleri, kanaat önderleri, aydınlar, hürriyetlerine düşkün müminler! Gözlerinizi açın! Ümmete emanet olarak bırakılmış olan bu mübarek topraklar için mücadele etmek, sadece Filistin halkına bırakılacak bir sorumluluk değildir. Tüm ümmet yaşananlardan sorumludur ve Kudüs’ün yeniden fethinde, gücü nispetince mesuliyet taşımaktadır. Filistinli Müslümanlar, bütün İslam âleminin yükünü omuzlarında taşıyarak ümmetin izzetini korumaya çalışmaktadırlar. Bakınız aziz İslam kahramanlarının neler yaptıklarına! İntifada Siyonist işgalcilerin de kalbine dayandı. Artık sözde başkentlerinde bile Müslümanların kahredici direnişlerinden emin olmayan, sokaklarda korka korka dolaşan Siyonistler var. Allah’ın izniyle direniş şahlanıyor! Batı Şeria, işgal altındaki 1948 toprakları ve bütün Filistin birer Gazze olma yolunda! Yeni bir intifadanın ayak sesleri Siyonist işgalcilere kâbuslar yaşatıyor. Siyonist işgalcilerin yıkılışı yakındır! Bu, Allah'ın ve O’nun Resulünün müjdesidir." ifade etti.
Siyonist işgal rejimine karşı Müslümanların yekvücut olması gerektiğini vurgulayan Işık, "Bugün bizler de bu davaya sahip çıkmaz ve Kudüs'ün özgürlüğü için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmezsek, hepimiz vebal altında kalırız. Zalimlerin esareti altında, zillet içerisinde debelenir ve ebedi âlemde de hesabını veremeyiz. Müslümanların ortak davası olan Kudüs’ü ümmetin vahdetine vesile kılmak, ihtilaf ve suni ayrılıkları bu dava için bir tarafa bırakmak ve siyonist işgal rejimine karşı yekvücut olmak gerekmektedir.” diye konuştu.

Her yıl Ramazan ayının son cuma gününün dünyanın ve Türkiye'nin birçok noktasında "Dünya Kudüs Günü" olarak idrak edildiğini hatırlatan Işık, “Bugün Müslümanlar dünyanın dört bir tarafında meydanlara akın etmiş, Kudüs davası için bir araya gelmiş vaziyette. Bugün günlerden Kudüs! Ümmet evlatlarının elleri Kudüs için duada… Yükselen haykırışlar Kudüs için! Gün; Kudüs için feryat etme, fedakârlık yapma, Kudüs davasını omuzlama, Kudüs için feda olma günüdür! Ümmetin özgürlük ve izzeti Kudüs’ün özgürlük ve izzetine bağlıdır çünkü… Gelin hangi millet, parti, tarikat, cemaat ve hareketten olursak olalım, vahdet ve uhuvvet içerisinde, Allah’a dayanarak Kudüs’ün düşmanlarına karşı mücadele edelim! Kudüs’ü özgürleştirerek ümmete özgürlük, bağımsızlık ve izzet yolunu açalım.” diye belirtti.

Işık, basın açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

"Bu vesileyle tüm Müslümanların Kudüs Günü’nü tebrik ediyor, en kısa zamanda bu günün özgür Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da kutlanmasını Yüce Rabbimizden diliyor, bu dava uğrunda mücadele eden ve bedel ödeyen tüm kardeşlerimizi minnetle yâd ediyoruz. Rabbimiz, bizleri de bu yüce dava uğrunda mücadele eden şerefli kullarından eylesin." dedi.

Basın açıklaması Ebubekir Arslan hocanın yaptığı duanın ardından sona erdi. (İLKHA)
 

Yorumlar