KATAR ESKİ BAŞBAKANI HAMAD BİN CASİM'DEN ÇOK KONUŞULACAK SURİYE İTİRAFLARI

Katar’ın eski başbakanı Hamad bin Casim, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve Amerika’nın Suriye’nin yıkımına sebep olan savaştaki rolünün ayrıntılarını açıkladı. 

Görüntülenme: 1947 Tarih: 25 Mart 2022 19:54
KATAR ESKİ BAŞBAKANI HAMAD BİN CASİM'DEN ÇOK KONUŞULACAK SURİYE İTİRAFLARI

Trending News'in haberine göre Kuveyt’te yayımlanan el-Qabes gazetesi ile bir söyleşi yapan Katar rejiminin eski başbakanı Hamad bin Casim, 2011 yılında başlayan ve Suriye’nin yıkımına ve on binlerce insanın ölümüne sebep olan savaşı, Amerika, Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan ile birlikte kurdukları operasyon odasından yönettiklerini açıkladı.

Suriye krizinin başladığı 2011’den savaşın en şiddetli olduğu 2013 yılına kadar Arap Birliği’nin dönem başkanlığını yapmakta olan Katar rejiminin başbakanı olan Hamad bin Casim, başta Arap Birliği üyeliğinin askıya alınması ve yaptırım uygulanması olmak üzere Suriye’ye karşı atılan tüm adımlara öncülük etmişti.

Hamad bin Casim, Suriye’deki savaşı, Ürdün’de kurulan MOQ operasyon odasından yönettiklerini belirterek bu operasyon odasında Amerika, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan yetkililer bulunduğunu ve Suriye ile ilgili her kararın Türkiye’deki ana operasyon odasıyla MOQ operasyon odalarından geçtiğini söyledi.

2013’ten itibaren Suriye savaşında Suudi Arabistan istihbaratının rolünün belirginlik kazanmaya başlaması sebebiyle Amerika’nın Mısır darbesinden sonra Suriye dosyasını Katar ile Türkiye’den aldığı öne sürülmüştü.

Hamad bin Casim de bu duruma işaret ederek Suriye’de rejim devirme görevinin dönemin Suudi İstihbarat Servisi Başkanı Bender bin Sultan’a verildiğini söyledi.

Operasyon odasındaki tüm ülkelerin Suriye’de yönetimin devrilmesini istediğini; ancak Suudi İstihbarat Şefi Bender bin Sultan’ın yetkiyi ele aldıktan sonra “2 bin milyar dolar”lık bir bütçe istediğini ve planlamasını da buna göre yaptığı için ileriki aşamada anlaşmazlıklar yaşanmaya başladığını söyledi.

YDH

Not: Arapça bilenler Hamad Bin Casim'n itiraflarını içeren videoyu kendi sesinden bu linkten dinleyebilir.

https://twitter.com/ProudSyrian3/status/1506266558791835651?s=20&t=8au4GPcAIUj11X8XwwT9zg 

Yorumlar