ABD'DEN HİZBULLAH İLE BAĞLANTILI ÜÇ KİŞİYE YAPTIRIM

ABD Hazine Bakanlığı, Lübnan Hizbullahı ile bağlantıları olduğu bahanesiyle üç Lübnanlı kişiye ve bir şirkete yaptırım uyguladı. 

Görüntülenme: 251 Tarih: 19 Ocak 2022 03:50
ABD'DEN HİZBULLAH İLE BAĞLANTILI ÜÇ KİŞİYE YAPTIRIM

İRNA ajansına göre, ABD Hazine Bakanlığı şu iddiada bulundu: ''ABD Hazine Bakanlığı'nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, Hizbullah'ı ve Lübnan merkezli seyahat şirketlerini finanse eden üç kişiyi yaptırım listesine aldı.''

ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan isimler arasında Cihad Salim Allame, Ali Muhammed Zaun ve Adil Ali Ziyab yer alıyor.

Bu arada Lübnan merkezli bir seyahat şirketi olan Dar el-Selam el-Seyahe vel'Sefer  de, ABD'nin yaptırım listesine girdi.

ABD Hazine Bakanının Terörizm ve Mali İstihbarat Yardımcısı Brian Nelson, ''ABD Hazine Bakanlığı bunu yaparken Hizbullah'ın faaliyetlerini finanse eden iş adamlarını hedef aldı.' dedi.

ABD Hazine Bakanlığı daha önce Lübnan ve Kuveyt merkezli bir kanalın üyelerini Lübnan Hizbullahını finanse etme bahanesiyle sert yaptırımlar listesine eklemişti.

ABD, siyasi baskı ve sözde "Sezar" yasasıyla Lübnan ve Suriye'ye yaptırımlar uygulayarak bu ülkelerde ekonomik ve mali krizler çıkardı. 

Washington şimdiye kadar siyasi taleplerini dayatmakta başarısız oldu ve Lübnan'ı ekonomik olarak ablukaya alma çabaları Hizbullah tarafından engellendi.

parstoday

Yorumlar