ŞEHİT NEMR BEYRUT'TA ANILDI

Beyrut, Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’in şehadetinin altıncı yıldönümünde Al-i Suud rejimi karşıtlarının bir konferansına ev sahipliği yapıyor. 

Görüntülenme: 167 Tarih: 14 Ocak 2022 13:57
ŞEHİT NEMR BEYRUT'TA ANILDI

Arap Yarımadası Muhalifleri Derneği lideri Abbas es-Sadık, bu konferansta Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın bu ülkeyi yolsuzluğa sürüklediğini söyledi.

Abbas es-Sadık şu ifadelerde bulundu:

‘Bu dernek bir anda oluşmadı, amacı İslami kimlikle siyasi bir koalisyon aracılığıyla siyasi bir tavır ortaya koymak ve Suudi halkının çıkarlarını tüm önceliklerin başına koymaktır.

Filistin davası esas ve temeldir ve uzlaşma İslam ümmetine ihanettir.

Al-i Suud'un saldırılarına direnen Yemen'in mücadele ve direniş ruhlu halkının yanındayız ve Yemen'deki saldırganların durdurulması ve saldırganların yargılanması çağrısında bulunuyoruz.’

Bu merasimin organizatörleri arasında bir diğer tanınmış isim olan Hamza el-Hasan ise şu ifadelerde bulundu: ‘Muhaliflerin suç ve cinayetlerine karşı çabalarını birleştirmeyi amaçlayan her türlü siyasi hareketi veya girişimi memnuniyetle karşılıyoruz. Çünkü Suudi rejimine ve suçlarına verilecek tek cevap bu rejime karşı güç birliği yapmaktır.’

Bu merasime katılan simalardan biri olan Casim Muhammed de şunları söyledi:

‘Bu kritik noktada, Arabistan halkı vicdanını uyanık tutmalı ve vatanını Al-i Suud rejiminden kurtarmalıdır. Çünkü bu rejim o kadar küstahlaştı ki, ahlaki ve siyasi düzeyde tüm kırmızı çizgileri aşıyor. Aynı zamanda Suudi Arabistan'ın şimdiki Kralı Selman bin Abdülaziz'in döneminin aslında Suudi Arabistan'daki geleneksel olmayan eylemlerle İslam’ın imajının yok edildiği ve aynı zamanda bu ülkenin Siyonistlerle normalleşme hareketleriyle bir ahlaki yozlaşma dönemi olduğu açıktır.

Şehit en-Nemr’in yaklaşımından ilham alarak, Suudi halkının özgürlüğünü ve onurunu savunmak için devrimci-İslam bakış açısıyla ortak bir siyasi proje başlatıyoruz.’

Bu törende konuşan Ensarullah hareketinin temsilcisi Ammar el-Hamza da şehit Şeyh en-Nemr’in Suudi rejiminin istikbarına cesurca karşı çıktığını söyledi.

Arap Yarımadası Muhalifleri liderlerinden Fuat İbrahim de Suudi halkının bu ülkede değişim yaratmak istediğini ve Suudi rejiminin çıkardığı krizler karşısında duracağını söyledi.

Lübnan Halk Hareketi lideri Necah Vakim de şunları vurguladı: ‘Bugün Arap Yarımadası'nda halkımızın çektiği şey, işgal altındaki Filistin'de halkımızın çektiklerinden daha az değildir.’

Siyonist rejimin 1982 ve 2006'da Lübnan'ı işgalinde Suudi Arabistan'ın rolüne değinen Vakim, şunları söyledi: ‘Suudi Arabistan, ABD'nin ve Siyonist rejimin Irak'tan Suriye ve Yemen'e kadar Arap ülke ve milletlerini yok etme aracıdır.

Suudi Arabistan'ı rahat bırakın diyenlere, Lübnan düşmanlığından vazgeçmesi gerekenin Suudi Arabistan olduğunu söylüyoruz.

Al-i Suud rejimi, bize dayattığı kuşatmaya ek olarak, toplumumuzu yok etmek ve bizi borca ​​boğmak için paralı askerlerini bize musallat etti.

Çocuklarımızın Suudi Arabistan'da çalıştığını söyleyenlere, Suudi Arabistan'ın Lübnan'da yaptığının aksine, çocuklarımızın orayı inşa ettiğini söylüyoruz. Suudi Arabistan Lübnan'dan 45 milyar dolardan fazla borç alırken, bize sadece 1 milyar dolar borç verdi.’

rasthaber

Yorumlar