SUUDİ AMERİKA YEMEN'DE BATAKLIĞA SAPLANDI (ANALİZ)

Yemen'e karşı savaşta inanılmaz bir yenilgi bataklığına saplanan Suudi Arabistan medya ve propagandif anlamda gaflar yaparak ne denli bu alanda sersemlediğini göstermektedir. 

Görüntülenme: 445 Tarih: 14 Ocak 2022 17:53
SUUDİ AMERİKA YEMEN'DE BATAKLIĞA SAPLANDI (ANALİZ)

Suudi koalisyonunun Yemen'e karşı yürüttüğü savaşın yedinci yılı sona yaklaşmaktadır. Savaş alanındaki gelişmeler ise Suudi Arabistan'ın lehinde olmadığı kesindir. Yemen silahlı kuvvetleri kara, hava ve deniz savaşında yükselişte ve son zamanlarda Yemenliler, Yemen sularında bile askeri silahlar taşıyan BAE'ye ait bir gemiyi durdurmayı başardılar ve denizde de güçlü olduklarını gösterdiler.

Ayrıca Yemen'in kuzey bölgeleri Suudi paralı askerlerinin işgalinden kurtarıldı. Güney Yemen'de ise birden fazla hükümet görevde, istifa eden Mansur Hadi hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi'nin gölgesinde faaliyet gösteren hükümet de dahil olmak üzere iki hükümet ayrı ayrı yönetim alanları kurmuşlar ve Suudi Arabistan'ın çabalarına rağmen ortak hareket diye bir kavram gerçekleştirilememiştir. 

Bu koşullar altında, Suudiler Yemenlilere ve Lübnan Hizbullah Hareketi ve İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı medya savaşına yönelmiştir. Daha önce Suudiler, Lübnan Hizbullah Hareketi'ne bağlı komutanının Yemen'de bulunduğuna dair bir video yayınladığını iddia etti ancak bu videonun sahte olduğu kısa sürede kanıtlandı.

Suudiler 10 Ocak tarihinde bir kez daha yeni video yayınladı ve videonun  Yemen'in El-Hudeyde limanındaki İran balistik füze deposuna ait olduğunu iddia ettiler.  Ancak film Suudiler için daha büyük bir skandaldı çünkü yayınlanan görüntüler, Irak'ın işgali ile ilgili bir Amerikan belgeselinden sahneleri içeriyor ve İran İslam Cumhuriyeti ve Yemen ile hiçbir ilgisi yoktu.

Bu tür görüntüler ve iddialar, Suudi medyasının Yemen'e karşı yürütülen savaşla ilgili  gaflar yaptığını gösteriyor. Aslında Suudiler, Lübnan Hizbullah Hareketi ve İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı medya savaşı yürütüyor ve Yemen'e karşı savaşta sadece Yemenlilerle karşı karşıya olmadıklarını, aynı zamanda  İran ve Hizbullah'la da savaşta olduklarını göstermeye çalışıyorlar.  Suudilerin bu anlatımı, bir yandan Yemenlilerden aldığı yenilginin utancını azaltmak, diğer yandan Lübnan'da İran ve Hizbullah'a karşı bir atmosfer yaratmak amacıyladır.

Ancak böyle bir yaklaşım, Suudiler tarafından gülünç bir şekilde beceriksizce uygulanmak istendi.  Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti'nin müzakere heyetinin başkanı Muhammed Abdüsselam bu hususta şöyle diyor: "Bu büyük bir skandal. Saldırgan koalisyon, sahadaki kayıplarını gülünç istihbarat ve medya zaferleriyle telafi etmek istiyor. Amerikan filminden kesitleri sergileyip Ensarullah'ın Hudeyde limanındaki füze deposu olduğunu iddia ediyorlar. "

Suudiler tarafından yayınlanan videolara sosyal medyada geniş çaplı tepkilerin ardından, Yemen'in Şabve eyaletine giden Suudi koalisyonunun sözcüsü Turki el-Maliki, koalisyonun Yemen ordusunun füze deposuna ilişkin son videosunun uydurma olduğunu resmen kabul etti. Maliki, "Operasyon ve medya olaylarının güvenilirliğine ve şeffaflığına bağlıyız ancak  yanlışlıkla tartışmalı bir video elimize ulaşmıştı" dedi.

Al-ı Suud'un bu eylemleri, her şeyden çok Suudilerin Yemen'e karşı savaşta yenilgisinin, Suudileri iyice sersemlettiğini artık medyanın ne olup olmadığını bile fark edemez hale getirdiğini gösteriyor.  Zaten Suudiler son dönemde bir şekilde bu yenilgiden ve Yemen bataklığından bir şekilde kurtulmaya çalışsa da git gide daha da batmaktadır. 

parstoday

Yorumlar