FİLİSTİN DİRENİŞ KOMİTELERİNDEN SİYONİST İSRAİL'E NAKAB UYARISI

Filistin direniş komiteleri, Siyonistler'in Nakab'dan Filistinlileri kovma çabalarını kınadılar. 

Görüntülenme: 73 Tarih: 13 Ocak 2022 12:33
FİLİSTİN DİRENİŞ KOMİTELERİNDEN SİYONİST İSRAİL'E NAKAB UYARISI

Siyonist rejim İsrail işgal güçleri, Filistin'in 1948'de işgal edilmiş kısmının güney kesiminde yer alan Nakab bölgesinde, ahaliyi zorla evlerinden çıkarma ve tehcir politikasını protesto eden Filistinlilerden iki gün önce gözaltına alınanların gözaltı sürelerinin uzatılmasına tepki amacıyla dün  akşam saatlerinde düzenlenen gösteriye müdahalede bulunarak göstericilere karşı şiddet uyguladı.

İşgal güçleri iki gün önce Nakab bölgesinde yer alan ve işgal rejimi tarafından resmen tanınmayan El-Atraş köyünün arazilerini düzleyerek ürünlerini tahrip etmişti. Köylülerin bu uygulamayı protesto etmeleri üzerine işgal güçleri baskın düzenleyerek aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu toplamda 46 Filistinliyi gözaltına almışlardı.

Bu kişilerin gözaltı sürelerinin uzatılması üzerine dün akşam gerçekleştirilen gösteride ise göstericiler lastik yakmış, Şekibu's-Selam, Raht ve Tellu's-Seb' yollarını birleştiren ana kavşağı kapatmaya çalışmışlardı. Göstericiler attıkları sloganlarla gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istediler.

Gösterilere müdahale eden işgal güçleri göstericilerin üzerine yoğun bir şekilde plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombaları yağdırdılar. Müdahale esnasında göstericilerden 5 gencin de gözaltına alındığı haber verildi.

Filistin direniş komiteleri bu hususta yaptığı açıklamada, Siyonistler'in Nakab'dan Filistinlileri kovma çabalarını kınadılar.

parstoday

Yorumlar