SİYONİST İŞGAL GÜÇLERİ NAKAB'TA GÖSTERİCİLERE SALDIRDI

 

Görüntülenme: 80 Tarih: 13 Ocak 2022 12:53
SİYONİST İŞGAL GÜÇLERİ NAKAB'TA GÖSTERİCİLERE SALDIRDI

İsrail işgal güçleri, Filistin'in 1948'de işgal edilmiş kısmının güney kesiminde yer alan Nakab bölgesinde, ahaliyi zorla evlerinden çıkarma ve tehcir politikasını protesto eden Filistinlilerden iki gün önce gözaltına alınanların gözaltı sürelerinin uzatılmasına tepki amacıyla dün (12 Ocak Çarşamba) akşam saatlerinde düzenlenen gösteriye müdahalede bulunarak göstericilere karşı şiddet uyguladı. 

İşgal güçleri iki gün önce Nakab bölgesinde yer alan ve işgal rejimi tarafından resmen tanınmayan El-Atraş köyünün arazilerini düzleyerek ürünlerini tahrip etmişti. Köylülerin bu uygulamayı protesto etmeleri üzerine işgal güçleri baskın düzenleyerek aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu toplamda 46 Filistinliyi gözaltına almışlardı. 

Bu kişilerin gözaltı sürelerinin uzatılması üzerine dün akşam gerçekleştirilen gösteride ise göstericiler lastik yakmış, Şekibu's-Selam, Raht ve Tellu's-Seb' yollarını birleştiren ana kavşağı kapatmaya çalışmışlardı. Göstericiler attıkları sloganlarla gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istediler. 

Gösterilere müdahale eden işgal güçleri göstericilerin üzerine yoğun bir şekilde plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombaları yağdırdılar. Müdahale esnasında göstericilerden 5 gencin de gözaltına alındığı haber verildi. 

İsrail işgal rejimi En-Nakab'daki Filistinlileri nüfusa kaydetmeyerek, buranın asıl yerlileri durumundaki bu insanların bölgenin ahalisinden olmadıklarını ileri sürerek kendilerini oradan çıkarmaya çalışıyor. Bu yüzden işgal polisi sürekli onları takip ediyor. Zaman zaman köylerini basarak bütün meskenleri yerle bir etmek suretiyle onları oradan çıkmaya zorluyor. Ancak işgal rejiminin tüm zorlamalarına rağmen Nakab bölgesindeki Filistinliler yurtlarında kalmak için mücadelelerini sürdürüyorlar. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar