ABD DOĞU FIRAT'TA NEYİN PEŞİNDE?

Iraklı Uzmanlardan biri Amerika'nın Doğu Fırat'ta neler aradığı ve hangi amaçlar peşinde koştuğu hususunda değerlendirmelerde bulundu. 

Görüntülenme: 83 Tarih: 12 Ocak 2022 14:11
ABD DOĞU FIRAT'TA NEYİN PEŞİNDE?

Iraklı güvenlik meseleleri uzmanı Emir Abdülmunim Amerika'nın Doğu Fırat'tan Irak sınırlarına kadar alandaki varlığına değinerek "Amerika'nın amacı teröristleri organize etmek ve onları istikrarsızlaştırmak için Irak'a sokmaktır"dedi.

"Bir kısmı çalıntı Suriye petrolü ve diğerleri Suriye tahıllarını taşıyan birçok ABD askeri konvoyu, Irak ve Suriye arasında hareket ediyorlar.  Bu askeri konvoylar aynı zamanda Suriye'nin Fırat'ın doğusundan Irak'a kadar teröristler için ücretsiz taşıma hattı da sayılırlar. "diyen  Iraklı uzman, "Suriye'nin Fırat Nehri'nin doğusundaki bölgede ABD hakimiyeti ve  bazı sakinlerinin tutuklanmasının amacı, bu bölgenin gençlerini Suriye'de kullanmaya veya istikrarsızlık için Irak'a gönderilmeye yöneliktir." dedi. 

Bu uzman  Amerika'nın Irak'tan ayrılmayacağını zaten Aynel Esed ve El Harir üslerini güçlerinin merkezi haline getirdiğini belirtti. 

"ABD, bu iki üssü Siyonist rejimin güvenliğini sağlamak ve Irak ile Suriye arasında terörist transferi için terk etmedi" diyen uzman  ABD işgal kuvvetleri, SDG olarak bilinen Suriyeli Kürt milislerle işbirliği içinde Suriye Cezire bölgesindeki petrol sahalarının çoğunu kontrol altında tutuyor ve son aylarda silah, askeri teçhizat ve lojistik taşıyan birkaç kamyon bölgeye girdi" diye konuştu. 

Suriye hükümeti ise doğu ve kuzeydoğu Suriye'deki bu militanların ve Amerikalıların petrol yağmalamaktan başka bir amaçları olmadığını ve eninde sonunda yasadışı varlıklarını sona erdirmek zorunda kalacaklarını defalarca vurguladı.

TESNİM

Yorumlar