FİLİSTİN TEMEL İNSAN HAKLARINDAN YOKSUN

Filistin Halkının Haklarına Destek İçin Uluslararası Komisyon (Haşed) 2021 yılı içinde işgal altındaki Filistin topraklarında insan hakları konusunda eşi görülmemiş bir derecede düşme olduğuna dikkat çekti.  

Görüntülenme: 353 Tarih: 12 Ocak 2022 18:11
FİLİSTİN TEMEL İNSAN HAKLARINDAN YOKSUN

Komisyon, İsrail işgal rejiminin 2021 yılında Filistin halkına yönelik insan hakları ihlallerinin ve suçların başta gelenleri hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla dün (11 Ocak Salı) Gazze şehrindeki genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. 

Bir hukukçu olan Komisyon Başkanı Dr. Salah Abdulati, Filistin halkıyla dayanışma ve işgal rejimini siyasi, ekonomik, kültürel ve akademik yönden boykot için uluslararası boyutta dayanışma kampanyaları başlatılması gerektiğini hatırlattı. 

Abdulati, 2021 yılında işgal altındaki Filistin topraklarında insan hakları konusunda daha önce benzeri görülmemiş düzeyde bir kötüleşme ve düşüş olduğunu vurguladı. Bunda uluslararası anlaşmaların etkin bir şekilde devreye sokulmamasının önemli payı olduğunu belirtti. 

Açıklamada, insan hakları konusundaki kötüleşmede Filistin Yönetimi'nin uygulamalarının da önemli bir payı olduğuna dikkat çekerek, en başta Gazze bölgesindeki vatandaşların ve memurların topluca cezalandırılmasından dolayı bu insanların hayat şartlarının daha da kötüleşmesini, yoksulluk ve işsizliğin artmasını zikretmek gerektiğini dile getirdi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar