ABD VE İSRAİL LÜBNAN HALKINI DİRENİŞTEN AYIRAMAYACAK

Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı, kötü ekonomik durumdan direnişi sorumlu tutmaya çalışanların, bu ekonomik zorlukların kendi efendilerinden kaynaklandığını çok iyi bildiklerini vurguladı. 

Görüntülenme: 440 Tarih: 10 Ocak 2022 17:10
ABD VE İSRAİL LÜBNAN HALKINI DİRENİŞTEN AYIRAMAYACAK

Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Seyyid Haşim Safiyüddin dün bu ülkenin güneyindeki Hanine bölgesinde düzenlenen bir anma töreninde Lübnan'a karşı çeşitli Batı-Amerikan komplolarının yürütüldüğünü söyledi ve şu ifadelerde bulundu: ‘Son zamanlarda Fars Körfezi ülkelerindeki bazı medya kuruluşlarından duyduğumuz tuhaf iddialardan biri, Hizbullah'ın stratejik Arap ulusal güvenliğini tehdit ettiğini iddia etmeleridir.

ABD, İsrail ve Batı'nın, Hizbullah'ı her zaman Siyonist rejimin iç güvenliğine yönelik bir tehdit olarak gördüğünü biliyoruz. Onlara göre İsrail'in iç güvenliği Arap ülkelerinin güvenliği ile aynı mı? Bu iddialar sahiplerinin gerçek tabiatını ortaya koymaktadır. Gerçek de sorun da budur.

Lübnan'ı direnişten ayırmaya çalışarak Lübnan ulusal kimliğindeki direniş kültürünü inkâr etmek, bu ülkede tehlikeli ve hesaplanmamış bir maceradır. Ancak düşmanlar bu hedefe ulaşamayacaktır. Direniş her zaman Lübnan ulusal kültür ve bağımsızlık kimliğinin gerçek bir parçasıdır.

Lübnan'daki direnişe saldıranlar ve ekonomik çalkantıdan direnişi suçlamaya çalışanlar, Lübnan'daki mali, ekonomik ve geçim krizlerini yaratanların efendileri olduğunu çok iyi biliyorlar ve bu krizleri yolsuz politikacılar tarafından uygulanan yıkıcı politikalarla Lübnan’a empoze ediyorlar.

Onlar, bu politikalarının Amerika’nın çıkarlarına hizmet ettiğini çok iyi biliyorlar ve ABD ve İsrail'in çıkarlarını önemseyenler siyasi konum elde etmek için bu tür politikaları destekliyorlar, ama kesinlikle bu amaçlarına da ulaşamayacaklar.’

Ba’lebek-Hermel Partisinin Başkanı Hüseyin Hacı Hasan şu açıklamalarda bulundu: ‘Mevcut kriz karşısında, birkaç kilit meseleyi göz önünde bulundurmalı ve ne olursa olsun krizi çözmek için çalışmalıyız. Hepimiz bulunduğumuz yerden bir şekilde vatandaşların haklarını gerçekleştirmeye yardımcı olabiliriz. Ne kadar sorunumuz ve zorluğumuz olursa olsun, krizle mücadele etmeye ve halka hizmet etmeye çalışacağız.

Lübnan fakir bir ülke değildir. Lübnan'da petrol ve doğalgaz var ve ABD siyasi nedenlerle bu kaynakların kullanımını engelliyor. Lübnan'ın petrol ve gazını çıkarmasına izin verilseydi, Lübnan sorunlarının çoğunu çözebilirdi. Düşmanlar, siyasi hedeflerine ulaşmak için Lübnan'a azami ekonomik baskı uyguluyorlar, ancak onların bu eylemleri bizi umutsuzluğa ve teslim olmaya düşürmeyecektir.’

rasthaber

Yorumlar