İSLAMİ CİHAD HEYETİ İRAN'IN SURİYE BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

İslami Cihad heyeti İran büyükelçisi ile bir araya geldi ve normalleşmenin tehlikeli yönlerini değerlendirdi 

Görüntülenme: 269 Tarih: 09 Aralık 2021 13:08
İSLAMİ CİHAD HEYETİ İRAN'IN SURİYE BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞTÜ

Filistin İslami Cihad heyetinin İran'ın Suriye büyükelçisi ile yaptığı görüşmede, Siyonist rejimle ilişkilerini normalleştiren bazı ülkelerin bu rejimi mağdur göstermeye ve bölgede yeni bir düşman yaratmaya çalıştıkları açıklandı.

Filistin İslami Cihad hareketinin siyasi bürosu üyesi Nafız İzam başkanlığındaki bir heyet, İran'ın Suriye büyükelçisi Mehdi Subhani ile Şam'daki İran büyükelçiliğinde bir araya geldi.

Bu görüşmede, Filistin ve bölgedeki son gelişmeler ile zorluklar ve tehlikeler karşısında Filistin davasını desteklemenin yolları değerlendirildi.

Bu görüşmede iki taraf, bazı ülkeler ile işgalci Siyonist rejim arasında ilişkilerin normalleşmesinin tehlikeli yönlerini değerlendirdi ve özellikle bu ülkelerin Siyonist rejimi mağdur, direniş kuvvetlerini ise suçlu göstermeye ve İran bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını engellemektedir demek için bölgede yeni bir düşman yaratmaya çalıştıklarını ve bunun İran İslam Cumhuriyeti olduğunu vurguladılar.

Bu bağlamda Ziyad Nahle, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda İran’ın savunma tutumuna değinerek “İran, Filistin davasını savunuyor ve İsrail'i düşman olarak görüyor ve İran'ın bu tutumu asla değişmeyecektir” dedi.

15 Eylül 2020'de Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanları, Beyaz Saray'da Siyonist rejim eski Başbakanı Netanyahu ve ABD eski Başkanı Donald Trump'ın huzurunda Siyonist rejimle ilişkileri normalleştirmek için bir anlaşma imzaladı.

Sudan 23 Ekim 2020'de Siyonist rejimle ilişkilerin normale döndüğünü açıkladı, ancak iktidar koalisyonunun bir parçası olan çok sayıda parti de dâhil olmak üzere bu ülkedeki bazı siyasi gruplar Siyonist rejimle uzlaşmaya şiddetle karşı çıktı.

Fas da 10 Aralık 2020'de bu anlaşmayı imzaladı ve aynı gün dönemin ABD Başkanı Donald Trump, tartışmalı Batı Sahra bölgesini Fas için tanıyacağını resmen açıkladı.

rasthaber

Yorumlar