KASSAM MÜCAHİDİ ESİR MECDİ EL KUBEYSİ ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

İşgal rejimi dün İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları üyesi şair esir Mecdi El-Kubeysi’yi serbest bıraktı. 

Görüntülenme: 186 Tarih: 05 Kasım 2021 13:42
KASSAM MÜCAHİDİ ESİR MECDİ EL KUBEYSİ ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

İşgal rejimi zindanlarında 19 yıl esir tutulduktan sonra özgürlüğüne kavuşan El-Kubeysi’nin Ramallah’a bağlı Abveyn beldesi sakinlerinden olduğu kaydedildi.

 
İşgal güçleri Mecdi El-Kubeysi’yi 7 Kasım 2002’de ailesinin Abveyn beldesindeki evine baskın düzenleyerek gözaltına almıştı.
 

El-Meskubiyye Polis Merkezi’nde iki aydan daha uzun bir süre sorguya çekilen ve ağır işkencelere maruz bırakılan Filistinli esir, İzzeddin El-Kassam Tugayları üyesi olmak ve Ramallah yakınlarında Yahudi yerleşimcilerin araçlarına ateş açmakla suçlanarak 19 yıl hapse mahkum edildi.
 

Esir Mecdi El-Kuveysi’nin gözaltına alınmadan önce Birzeit Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuduğu fakat işgal yönetiminin aynı üniversitede uzaktan eğitim yoluyla üniversite eğitimini tamamlamasını engellediği, daha sonra Kudüs Açık Üniversitesi’nde okumasına izin verdiği ve yıllarca ailesinin ziyaretinden mahrum bıraktığı belirtildi.
 

İşgal mahkemesinin zalim kararına ve işgalcilerin işkencelerine rağmen azmi ve iradesi kırılmayan Filistinli esirin 2008 yılında cezaevinde dokuz ayda Kur’an-ı Kerim’i ezberlediği ve bazıları marş olarak söylenen birçok şiir yazdığı ifade edildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar