HÜSEYİN EMİR ABDULLAHİYAN: İSRAİL'İN VARLIĞI KONUSUNDA AZERİ YETKİLİLERİ UYARDIK

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail rejiminin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarındaki varlığının bölgesel barışın lehine olmadığı konusunda Azeri yetkililerini uyardıklarını söyledi. 

Görüntülenme: 185 Tarih: 12 Ekim 2021 13:37
HÜSEYİN EMİR ABDULLAHİYAN: İSRAİL'İN VARLIĞI KONUSUNDA AZERİ YETKİLİLERİ UYARDIK

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Al Manar televizyon kanalına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şehit Korgeneral Süleymani'nin Fedakarlıkları

Dışişleri Bakanı, Korgeneral Kasım Süleymani'nin fedakarlıklarına işaretle, Korgeneral Süleymani'nin terörlizmle mücadelede ulusal ve küresel bir kahraman olduğunu, Süleymani'nin Hizbullah, Iraklı, Suriyeli ve Lübnanlı güçlerle birlikte bu fedakarlıklara imza attığını vurguladı.

Bakan Emir Abdullahiyan sözlerinin devamında, Hizbullah'ın bölgede Siyonist rejim ile mücadelede büyük fedakarlıklar yaptığını kaydetti.

İsrail'in Varlığı İçin Uyarı

Dışişleri Bakanı, İran'ın politikasının iyi komşuluğun korunması doğrultusunda olduğuna işaretle, ancak yabancıların İran'ın komşularının işlerine karıştığına tanıklık ettiklerini ifade etti.

Emir Abdullahiyan, Azeri yetkililerini, İsrail'in ülkelerinde varlığının bölgesel barışın lehine olmadığı şeklinde uyardıklarına işaretle, İran'ın Siyonistler'in hareketlerini tam olarak izlediğini, onların bazı yıkıcı eylemlerde bulunduğunu, ancak tepkilerinin ağır olduğunu kaydetti.

ABD'nin Varlığı Kapanmış Bir Mesele

ABD'nin bölgedeki varlığı hakkında ise Bakan Emir Abdulahiyan, ABD'nin bölgeden çekilmesinin kapanmış bir mesele olduğunu belirtti.

Afganistan'da Kapsayıcı Hükümet Çağrısı

Dışişleri Bakanı, Afganistan gelişmeleri hakkında da, İran İslam Cumhuriyeti'nin Afganistan'daki tüm gruplar ile temasta olduğunu ve Afganistan'ın tüm yapılarını içeren hükümeti desteklediğini söyledi.

Tahran-Riyad Görüşmeleri

Emir Abdullahiyan, İran ile Suudi Arabistan arasında yürtülmekte olan görüşmelere de temasla, Tahran ile Riyad arasında 4. tur görüşmelerin yapıldığını ve her iki tarafın önerilerde bulunduğunu ifade etti.

Tesnim

Yorumlar