KORSAN İSRAİL KUDÜS'ÜN KUZEYBATISINI TEDRİCEN İŞGAL EDİYOR

 

Görüntülenme: 145 Tarih: 10 Ekim 2021 14:43
KORSAN İSRAİL KUDÜS'ÜN KUZEYBATISINI TEDRİCEN İŞGAL EDİYOR

İşgal altındaki Kudüs'ün kuzeybatısında yer alan Filistin köyleri, işgal rejiminin hem toprağı hem de insanları hedef alan baskı ve kuşatma politikasıyla karşı karşıya. İşgal rejimi bu bölgedeki yahudileştirme faaliyetlerine yer açmak amacıyla sürekli arazi gasp ediyor. İnsanlarını da göçe zorlamak için onlara yoğun bir şekilde şiddet ve baskı uyguluyor. 

İşgal rejiminin bu bölgedeki yahudileştirme faaliyetleri neticesinde 11 yahudi yerleşim merkezi oluşturuldu. Buraların kurulması tamamen söz konusu köylere yapılan baskı politikası ve arazilerinin zorla gasp edilmesi suretiyle mümkün oldu. 

İşgal rejimi köylerin ahalilerini göçe zorlamak amacıyla oraları bütün sosyal hizmetlerden, altyapıdan yoksun bırakıyor, ekonomik yönden ablukaya alıyor, eğitim hizmetlerini engelliyor ve daha başka yollarla mümkün olan bütün baskı politikalarını devreye sokuyor. 

Bu bölgedeki Filistin okullarında görev yapan öğretmenler, öğrencilerinin, yanı başlarındaki yahudi yerleşim merkezlerinde bulunan okulların ve buralarda okuyan yahudi öğrencilerin sahip olduğu imkanlara bakınca olumsuz bir şekilde etkilendiklerini ve eziklik çektiklerini dile getiriyorlar. 

Irkçı ayrım duvarı da bu köylerde yaşayan insanları son derece olumsuz bir şekilde etkiliyor. Çünkü buralarda yaşayanların çoğunun iş yerleri veya okulları duvarın içinde kalırken evleri duvarın dışında. Öğrencilerin okullarına veya çalışanların işlerine gidebilmeleri için kullanabilecekleri tek geçiş kapısı ise Biddu kasabasındaki kapı. İşgal yönetiminin bu kapıyı kapatması durumunda bölgedeki 70 bin kişi bundan etkileniyor. İşgal yönetiminin de kapıyı çok keyfi bir şekilde kapatması mümkün. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar