BUGÜN MESCİDİ AKSA KATLİAMININ 31. YILDÖNÜMÜ

 

Görüntülenme: 144 Tarih: 08 Ekim 2021 14:35
BUGÜN MESCİDİ AKSA KATLİAMININ 31. YILDÖNÜMÜ

Bugün (8 Ekim Cuma) siyonist işgal güçlerinin 8 Ekim 1990'da gerçekleştirdikleri Mescidi Aksa katliamının 31. yıldönümü. O zaman da işgal rejiminin Mescidi Aksa'ya yönelen tehditlerine karşı burayı korumak için akın eden Filistinlilere işgal güçleri silahlarla saldırmış ve 21 Kudüslüyü hunharca katletmişlerdi. Olayda yüzlerce kişi de yaralandı.

Bugün söz konusu olayın yıldönümü, yine Mescidi Aksa'nın ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğu bir ortamda ihya ediliyor ve o zamanki korkunç katliamın şehitleri anılıyor. 

O tarihte kendini Tapınak Dağı Koruyucuları olarak isimlendiren aşırı siyonist bir yahudi cemaatin sözde Siyon Mabedi'nin temelini atma iddiasıyla Mescidi Aksa'ya girmeye kalkışmasına Filistin halkının engel olması üzerine işgal güçlerinin saldırmasıyla öğle namazından kısa bir süre önce katliam başlatıldı. 

İşgalci askerler fanatik yahudilere engel olmak isteyen binlerce Filistinlinin üzerine gerçek mermilerle rastgele ateş ettiler. 

Sadece işgalci askerler değil onların himaye ettiği sözde sivil yahudi yerleşimciler de ateş ediyorlardı ve Mescidi Aksa'yı siyonist işgalcilere karşı himaye etmek isteyen insanların üzerine adeta mermi yağmuru yağdırılıyordu. 

Bu şekilde yoğun silahlı saldırı 35 dakika sürdü ve bu süre içinde farklı yaşlardan 21 kişi hayatını kaybetti. En az 200 kişi de yaralandı. İşgal güçleri yaralıları hastanelere yetiştirmeye çalışan ambulansların yanaşmasına engel oldu. 270 Filistinli de işgal güçleri tarafından tutuklandı. 

O zaman böyle bir saldırıya maruz kalarak Mescidi Aksa'yı korumak için büyük fedakarlık gösteren Filistin halkı bugün işgal rejiminin yeni oyunları karşısında yine bu kutsal mabedi korumak için çabalıyor. Büyük zorluklara göğüs geriyor. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar