BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE BASKIN, TUTUKLAMA VE ÇATIŞMA

Filistin'de, işgal altındaki Kudüs'te ve Batı Şeria bölgesinde dün gece ve bugün (28 Eylül Salı) sabahın erken saatlerinde yine işgal güçleri tarafından baskınlar, tutuklamalar ve işgalcilerle Filistinliler arasında çatışmalar meydana geldi.  

Görüntülenme: 86 Tarih: 28 Eylul 2021 22:52
BATI ŞERİA VE KUDÜS'TE BASKIN, TUTUKLAMA VE ÇATIŞMA

Batı Şeria'nın kuzey kesiminde yer alan Cenin şehrinin güneyindeki Kabatiye kasabasında bugün sabaha doğru 20 işgal devriyesinin baskın düzenlediği haber verildi. Kasabanın El-Cebeliye bölgesini kuşatmaya alan işgal devriyeleri geniş çaplı aramalar düzenlediler. 

Aralarında Musta'rabin (Arap kıyafetleriyle kendilerini kamufle eden askerlerden oluşan) birliğine mensup askerlerin de yer aldığı işgal güçlerinin baskın ve aramaları Filistinlilerle aralarında şiddetli çatışmalar meydana gelmesine yol açtı. İşgal güçleri bu çatışmalarda gerçek mermiler kullandılar. 

Çatışmalarda iki genç baldırlarından gerçek mermilerle yaralanarak hastaneye kaldırıldı. 

Ramallah'ın batısındaki Deyr Nizam kasabasına düzenlenen baskın da işgalcilerle Filistinliler arasında çatışmalar meydana gelmesine neden oldu. İşgalciler Filistinlilerin üzerine yoğun bir şekilde gerçek mermilerle ve gaz bombalarıyla saldırdılar. 

Esirler Kulübü işgal güçlerinin Deyr Nizam baskınlarında iki gencin yanı sıra, özürlü olmasından dolayı özel yardıma ihtiyacı olan Mustafa Salih Muzhir adlı bir genci tutukladıklarını bildirdi. 

Batı Şeria'nın güney kesiminde yer alan El-Halil şehrinin ortasındaki Babu'z-Zaviye semtinde de işgal güçleriyle onlarca Filistinli genç arasında çatışma meydana geldi. 

İşgal güçleri burada da Filistinlilere mermilerle ve gaz bombalarıyla saldırdılar. 

Kudüs'ün El-İseviyye kasabasında da dün gece şiddetli çatışmalar meydana geldi. Bu çatışmalarda Filistinli gençler işgalcilerin üzerine yoğun bir şekilde el yapımı patlayıcılar ve ateşli oyuncaklar attılar. 

İşgal güçleri Batı Yaka ve Kudüs baskınlarını gündelik hale getirmiş durumdalar. Bölge ahalisinin hiçbir gece rahat bir şekilde uyumasına izin vermek istemiyorlar. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar