UNRWA TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR

Suriye'den Lübnan'a Göç Ettirilen Filistinliler Birliği, BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA), Suriye'den göç etmek zorunda kalan Filistinli mültecilerin çocuklarına yardım planını iptal ettiği gibi dönemsel olarak yaptığı normal yardımları da ertelediğini dile getirdi.  

Görüntülenme: 83 Tarih: 28 Eylul 2021 23:17
UNRWA TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR

Birliğin Başkanı Talib Hasan, Filistinli mültecilerin sorunlarıyla ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu olan Filistinli Mülteciler Kapısı'nda yaptığı açıklamada; "Ajans (UNRWA), göç ettirilen mültecilerin tüm çocuklarına 40 dolarlık bir yardımda bulunacağını vadetmişti ve bu yardım bir kereliğine yapılacaktı. Bu yardımla ilgili açıklamasını geçtiğimiz 17 Ağustos'ta yapmıştı. Bu yardım her iki ayda bir ödenen dönemsel yardımlara ek olarak yapılacaktı." dedi. 

Hasan, Suriye'den göç ettirilen Filistinlilerin, UNRWA'nın, önceden normalde ayın ilk 10 gününden sonraya bırakılmayacağını söylemesine rağmen bu ay 28 Eylül'de (bugün) ödeneceğini açıkladığı dönemsel yardımları ertelemesine ek olarak çocuklarını da yardımın dışında tutma kararı karşısında şoke olduklarını dile getirdi. 

Hasan, Lübnan'daki ekonomik sıkıntılardan dolayı hayat şartlarının çok zorlaşmasının ve fiyatlarının iyice artmasının da göz önünde bulundurularak yardımların şartlara göre artırılmasına ihtiyaç olduğunu; özellikle okulların da açıldığı bu kış döneminde ihtiyaçların oldukça arttığını vurguladı. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar