MESCİDİ AKSA TEHLİKEDE

Bugün (25 Eylül Cumartesi) siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa'nın altında kazılar yapmasına ve bu mabedin altından kazdığı batı tünelini açmasına tepki amacıyla estirilen protesto rüzgarının başlamasının 25. yıldönümü.  

Görüntülenme: 90 Tarih: 26 Eylul 2021 00:19
MESCİDİ AKSA TEHLİKEDE

25 Eylül 1996 tarihinde, Filistin'deki değişik kesimlerin katıldığı ve "tünel kalkışması" olarak nitelendirilen kitlesel hareketin ilk kıvılcımı çakılmıştı. Aylarca süren bu eylemlerde muhtelif kitlesel etkinlikler düzenlendi. Bunların en çok ses getireni de Nablus şehrinin doğusundaki Yusuf Duveykat Türbesi'nde 40'tan fazla İsrail askerinin kuşatmaya alınması, buranın işgal hakimiyetinden kurtarılması ve burada siyonistlerin işgalinden onlarca yıl sonra yeniden ezan okunmasıydı. 

Mescidi Aksa'nın altına kazılan tünel, o zamanki İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun emriyle açılmıştı. Bu, tüm Filistinlilerin şiddetli tepkisine neden oldu ve güneyden kuzeye tüm Filistin'de geniş çaplı protesto eylemleri düzenlendi. 

İşgal rejimi Mescidi Aksa çevresinde ve Kudüs'te yahudileştirme faaliyetlerini bütün fırsatları değerlendirerek sürdürmeye çalışıyor. Bu arada Mescidi Aksa'nın altında ve çevresinde kazıların devam etmesi de endişe veriyor. 

Mescidi Aksa Müdür Ömer El-Kisvani işgal yönetiminin, İslami Vakıflar Dairesi'nin, Mescidi Aksa çevresindeki alanın altında yapılan kazıların sebep olduğu durumlar hakkında bilgi edinmesine engel olduğunu söyledi. 

El-Kisvani, Mescidi Aksa civarındaki kazıların bu mabedin batı kısmında ve özellikle de yahudilerin Ağlama Duvarı adını verdikleri Burak Duvarı ve Burak Meydanı çevresinde yoğunlaştığını dile getirdi. 

El-Kisvani kazıların Mescidi Aksa'nın güneyinde ve güney batısında Re'su'l-Amud ve Es-Sevri mahallelerinden başlayıp El-Meğaribe Kapısı'na ve tepesine kadar uzandığını vurguladı. 

El-Kisvani işgalcilerin bu kazılarla aslında orada var olduğunu iddia ettikleri Süleyman Heykeli'nin kalıntılarını bulmaya çalıştıklarına, ama şimdiye kadar Emevi dönemine ve Roma dönemine ait kalıntılardan başka bir şey çıkmadığına dikkat çekti.

El-Kisvani aynı zamanda kazıların Emevi döneminde inşa edilmiş İslami eserler ve saraylar için tehlike arz ettiğini, özellikle Mescidi Aksa içindeki İslam Müzesi'nin suru için ciddi bir tehdit olduğunu dile getirdi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar