ABD'Lİ DONDURMA ŞİRKETİNİN KARARI NAFTALİ BENNETT'İ TELAŞLANDIRDI

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ABD merkezli Ben&Jerry’s dondurma şirketinin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşkelerinde ürünlerinin satışını durdurmasının çok tehlikeli olduğunu söyledi. 

Görüntülenme: 97 Tarih: 21 Temmuz 2021 08:53
ABD'Lİ DONDURMA ŞİRKETİNİN KARARI NAFTALİ BENNETT'İ TELAŞLANDIRDI

Bennett, İsrail’in bu adımı yasal açıdan ve diğer yönlerden tehlikeli yansımaları olacak bir olay olarak gördüğünü, vatandaşlarını boykot girişimlerine karşı kararlı bir şekilde tavır alacağını ifade etti.
 

Ben&Jerry’s şirketinin İsrail’i boykot kararının tehlikeli olduğunu belirten Bennett, şirketin sonuçta işgal rejimi karşıtı tavır alan Unileverin bünyesinde olduğuna işaret etti.
 

ABD’li dondurma şirketi Ben&Jerry’s, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşkelerinde ürünlerinin satışını etik sebeplerle durduracağını açıklamıştı.
 

Merkezi ABD'nin Vermont eyaletine bağlı South Burlington kentinde bulunan Ben&Jerry's dondurma şirketi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “değerlerine aykırı olduğu” gerekçesiyle işgal altındaki Filistin topraklarında dondurma satışını sona erdireceğini belirtti.
 

İşgal rejimi başbakanı Naftali Bennett de Ben & Jerry's şirketinin söz konusu kararına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dondurma çok ancak bir tane devletimiz var” dedi.
 

Bennett, şirketin kendisini “İsrail karşıtı dondurmalar” olarak markalamaya karar verdiğini, bunun ahlaki açıdan yanlış bir karar olduğunu savundu ve boykotun başarılı olmayacağını iddia etti.
 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar