SİYONİST İSRAİL'DEN 'PEGASUS' İTİRAFI

İsrail hükümeti, İsrailli bir şirketin geliştirdiği “Pegasus” adlı casus yazılımın dünyanın birçok yerindeki gazetecilerin ve aktivistlerin dinlenmesi için ihracına izin verildiğini itiraf etti. 

Görüntülenme: 90 Tarih: 21 Temmuz 2021 07:04
SİYONİST İSRAİL'DEN 'PEGASUS' İTİRAFI

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Meretz Partisi Genel Başkanı Nitzan Horowitz’in İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen yazılımların ülke dışına ihraç edildiği ve gazeteciler, sivil görevliler ve insan hakları aktivistlerinin telefonlarının dinlenmesinde kullanıldığına dair haberlerle ilgili sorusuna cevap verdi.
 

İsrail medyasında yayınlanan açıklamalara göre Gantz, İsrail’in güvenlik araçlarını cinayetlerin, terör eylemlerinin ve benzeri suçların çözümünde yasal olarak kullanılması için demokrasilerle yönetilen ülkelere ihraç ettiğini öne sürdü ve konuyla ilgili yayınlanan bilgileri araştırdıklarını söyledi.
 

Pegasus yazılımını geliştiren NSO şirketi ise medyada yayınlanan haberleri yalanladı ve “kesin olmayan faraziyeler” olarak niteledi.
 

NSO şirketinin 50.000’den fazla telefon numarasını takip ettiği  ve skandalı ifşa etmek üzere dünyanın farklı ülkelerinden saygın gazetelerde görevli 80’den fazla gazetecinin eş zamanlı olarak çalıştığı ifade edildi.
 

Projede yer alan gazetelerden olan İngiliz The Guardian gazetesi de Suudi Arabistan’ın bu uygulamayı çok yoğun bir şekilde kullandığını yazdı.
 

Gazete, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ve yakınlarının bu uygulama tarafından izlendiğini belirtti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar