NİZAR BENAT'IN AİLESİNDEN YENİ AÇIKLAMA

Filistinli muhalif Nizar Benat'ın ailesi, günlük tehdit ve provokasyonlara maruz kaldıklarını, telefonlarının hacklendiğini ve evlerinin Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından izlendiğini bildirdi. 

Görüntülenme: 72 Tarih: 18 Temmuz 2021 06:29
NİZAR BENAT'IN AİLESİNDEN YENİ AÇIKLAMA

Nizar Benat'ın kardeşi Gassan Benat, bugün insan hakları örgütleriyle düzenlediği basın toplantısında, Ramallah Yönetimi’nin yanlış bilgilendirme ve erteleme gibi davranışlarla suçu örtbas ettiğini açıkladı.

Davayı siyasi bir suçtan aşiretler tarafından çözülen sivil bir suça dönüştürmeyi kabul etmeyen aile, ne kadar sürerse sürsün Nizar'ın dosyasını kapatmayacaklarını vurguladı.

Yetkili makamların Nizar'ın öldürülmesinden 22 gün sonra bile henüz ölüm belgesi vermediğini söyleyen aile, şantaj yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Aile, Filistin Yönetimi’nin Benat suikastına karışanları yüksek rütbeli elçiliklere askeri ataşeler olarak atayarak dünyadaki Filistin büyükelçiliklerini kirlettiği konusunda uyardı.

Benat'ın ailesi, suikastta yer alan kişi ve görevlilerin gözaltına alınmadığına ve yetkililerin onları el-İstiklal Üniversitesi'ndeki Harp Okulu'na yerleştirdiğine dikkat çekti.

Aile, Kanada, İngiltere, Fransa, Ürdün ve Lübnan'da Filistinli avukat Gandi Rabai tarafından temsil edilen yerel ve uluslararası bir hukuk ekibinin oluşturulduğunu duyurdu.

Uluslararası yargıya başvurma konusunda ise Rabai, "Uluslararası yargı tamamlayıcı bir yargıdır ve tüm yerel seçenekleri tüketirsek oraya da başvuracağız." ifadelerini paylaştı.

Rabai, yasama yetkisini ve yargıyı hukuka aykırı bir şekilde sekteye uğrattığı için Filistin Yönetimi’ne güvenilemeyeceğini belirtti.

Diğer yandan Hürriyet ve Haysiyet Listesi başkanı Emced Şihab, listenin adının Benat'ın adını ve programını taşıyan bir siyasi partiye dönüşecek olan Nizar Benat Listesi olarak değiştirildiğini duyurdu.

Seçimsiz hiçbir otoritenin meşruiyeti olmadığına işaret eden Şihab, seçim tarihini belirleyerek bu siyasi çıkmazdan ve entelektüel kısırlıktan çıkmak için çağrıda bulundu.

Benat için adalet talep edenlerin Fetih Hareketi’nin düşmanı olmadığını belirten Şihab, hareketin birçok üyesinin onun belli şahıslar tarafından kaçırıldığını doğruladığını vurguladı.

Son olarak yetkililer gerekli adımları atarlarsa konuyu uluslararası mecraya taşımayacaklarını belirten Şihab, ilgili resmi makamların harekete geçmemesi halinde farklı yollara başvuracaklarını kaydetti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar