İŞGALCİ İSRAİL POLİSİNDEN TARİHİ İTİRAF

İsrail işgal polisi, geçtiğimiz mayıs ayında Kudüs Kılıcı Operasyonu sırasında işgal altındaki şehirlerde meydana gelen Filistin gösterileriyle başa çıkmaktaki büyük başarısızlığını itiraf etti. 

Görüntülenme: 635 Tarih: 15 Temmuz 2021 04:02
İŞGALCİ İSRAİL POLİSİNDEN TARİHİ İTİRAF

 İsrail merkezli Yedioth Ahronoth gazetesi, işgal polisinin, Kudüs Kılıcı Operasyonu günlerinde işgal altındaki 48 Toprakları’nda yaşanan olaylara ve intifada girişimlerine ilişkin yürüttüğü iç soruşturmanın sonuçlarının bir bölümünü yayınladı.

Siyonist gazetenin aktardığı bilgilere göre, çatışmalar sırasında ülkede konuşlu askerlere destek kuvvet olarak binlerce yedek asker göreve çağrıldı ancak buna rağmen olayları kontrol altına alamadılar.

Haberde, “Polis yetkilileri, gösterilerin şiddeti ve yoğunluğu karşısında çökeceklerini düşündükleri için İsrail ordusundan müdahale etmesini istedi. Ancak yasal açıdan ordu müdahale edemezdi. Bu yüzden sınır muhafızlarından birimler göreve çağrıldı.” ifadelerine yer verildi.

Siyonist gazetenin yayınladığı soruşturma sonuçlarına göre, söz konusu çatışma ve iç ayaklanmalar aynı dozda devam etseydi, yeterli silah ve teçhizatın bulunmaması nedeniyle İsrail polisi 4 gün içinde tamamen çökecekti.

Geçtiğimiz mayıs ayında işgal güçlerinin, Mescidi Aksa ve Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu İsrail’in kontrolünde olan şehirlerde Yahudi yerleşimciler ile Arap kökenli vatandaşlar arasında uzun süre benzeri görülmemiş şiddet olayları yaşandı. 48 Toprakları’ndaki Filistinliler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik barbar saldırılarını protesto etmek üzere sokakları savaş meydanına çevirmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar