İSMAİL HENİYYE İLE İBRAHİM REİSİ ARASINDA GERÇEKLEŞEN TELEFON GÖRÜŞMESİNDE NE KONUŞULDU?

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İran'nın 8. Cumhurbaşkanı seçilen muhafazakâr aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi’yi telefonla arayarak tebrik etti. 

Görüntülenme: 723 Tarih: 14 Temmuz 2021 19:44
İSMAİL HENİYYE İLE İBRAHİM REİSİ ARASINDA GERÇEKLEŞEN TELEFON GÖRÜŞMESİNDE NE KONUŞULDU?

Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan Hamas’ın resmî açıklamasına göre, hareket ile İran İslam Cumhuriyeti arasındaki ilişkinin gücünü vurgulayan Heniyye, “İlişkilerimiz güçlü, sağlam ve istikrarlıdır.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Kudüs Kılıcı Operasyonu’nun sonuçlarına ve direniş güçleri ile Filistin halkının kazandığı zafere değinen Heniyye, İran’ın Gazze’ye verdiği desteği memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bu zafer direnişin, milletimizin ve ümmetimizin zaferidir.” dedi.

Öte yandan 13'üncü Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak İran’ın 8'inci Cumhurbaşkanı olan Reisi, telefon araması ve tebrikler için teşekkürlerini ve takdirlerini dile getirirken, “İran İslam Cumhuriyeti'nin direnişle, Filistin halkıyla ve davasıyla olan ilişkisi istikrarlı bir stratejik ilişkidir.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne uyguladığı ambargoyu kınayan ve bunu insanlık dışı gördüğünü aktaran Reisi, ablukanın, uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu ve bunun ivedilikle sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar