BENNETT HÜKÜMETİ DE YASA DIŞI SİYONİST YERLEŞKE İNŞAATLARINA ONAY VERDİ

Geçtiğimiz günlerde İsrail başbakanlığı koltuğuna oturan Naftali Bennett liderliğinde kurulan yeni koalisyon hükümeti, kendisine oy veren aşırı sağcı Yahudi yerleşimcileri sevindirecek bir karar aldı. 

Görüntülenme: 273 Tarih: 24 Haziran 2021 00:21
BENNETT HÜKÜMETİ DE YASA DIŞI SİYONİST YERLEŞKE İNŞAATLARINA ONAY VERDİ

Göreve gelir gelmez seçmen tabanını memnun etme yoluna koyulan Bennett’in liderliğini üstlendiği koalisyon hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim alanlarına 31 yeni bina inşa edilmesini öngören planlara onay verdi.

Savunma Bakanlığı'na bağlı Sivil İdare Yüksek Planlama Alt Komitesi, Batı Şeria'nın kuzeybatısındaki Selfit kentinde bulunan yasa dışı Elkana ve Kudüs yakınlarındaki Mishor Adumim Yahudi yerleşim merkezlerine 31 yeni binanın inşa planını onayladı.

13 Haziran'da güvenoyu alarak göreve başlayan Bennett liderliğindeki koalisyon hükümeti, söz konusu kararla, işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini inşa projelerine ilk kez onay vermiş oldu.

Diğer taraftan İsrail makamlarının, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait mülklere yönelik yıkımlar gerçekleştirdiği ve Yahudi yerleşim birimi inşa faaliyetlerine de hız verdiği belirtiliyor.

Öte yandan her geçen gün İsrail işgali sebebiyle yaşam alanları daralan, topraklarına el konulan Filistinliler, "yasa dışı yerleşim birimi inşası ve Ayrım Duvarı’na" karşı gösteri ve kampanyalar düzenliyor, zaman zaman yabancı aktivistler de bu protestolara destek veriyor. Barışçıl protestolar, sık sık işgal güçlerinin sert müdahalelerine sahne oluyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar