KUDÜS'TE BUGÜN DE DİRENİŞ KAZANDI

İşgal basını, aşırılık yanlısı terörist Yahudi örgütlerinin organize ettiği Bayrak Yürüyüşü’nün, binlerce yerleşimcinin katılımı ve İsrail güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri gölgesinde başladığını bildirdi.  

Görüntülenme: 197 Tarih: 15 Haziran 2021 07:29
KUDÜS'TE BUGÜN DE DİRENİŞ KAZANDI

Yürüyüşe katılan fanatik Yahudiler, İsrailli muhalif partilerin kurduğu koalisyon hükümetinin Meclis'te güvenoyu almasıyla birlikte başbakanlık koltuğuna oturan Yamina Partisi lideri Naftali Bennett aleyhinde “Hain Naftali” ve “Tehlike… Demokrasiyi çalıyorlar” gibi sloganlar attı.

Söz konusu eylemin başlamasından saatler önce abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinliler, yürüyüşe engel olmak için sınırın İsrail tarafında bulunan yerleşim alanlarına "yanan balonlar" göndermeye başladı. Azgın Yahudilerin barındığı yerleşim bölgelerinde büyük yangınların çıktığı belirtildi. Ayrıca balonların, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı ve 11 gün süren barbar saldırıların ardından ilk defa gönderildiği kaydedildi.

Filistinli masumların kanlarını akıtmak ve topraklarını işgal etmek üzere ant içmiş terörist Yahudi örgütlerin, Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde başlattığı Bayrak Yürüyüşü’yle eş zamanlı olarak Kudüs’te gergin anlar yaşanıyor. Filistin halkı, yürüyüşün Müslüman mahallelerinden geçmemesi için seferber olmuş vaziyette.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin, Yahudi yerleşimcilerin ırkçı eylemine tepki gösteren çok sayıda Filistinliyi tutukladığını aktardı. Aynı zamanda Kudüs’ün kenar mahallelerinde Filistinli direnişçiler ile işgal güçleri arasında çıkan çatışmalarda İsrail askerlerinin gaz bombaları kullanması sonucu birçok direnişçinin boğulma tehlikesi geçirdiğine işaret edildi.

Diğer taraftan İsrail polisi, Şam Kapısı çevresi başta olmak üzere Selahaddin Caddesi boyunca Filistinlilere müdahale etmeye devam ediyor.

Bayrak Yürüyüşü, Batı Şeria ve Kudüs'teki Yahudi yerleşkeleri sakinlerinin katılımıyla her yıl düzenleniyor. Batı Kudüs'teki Knesset binası önünde toplanan Yahudi yerleşimciler ellerinde işgal rejimi bayraklarıyla Eski Şehir kısmındaki Bab el-Amud'a kadar yürüyor.

Yürüyüş sırasında dans ederek ırkçı sloganlar atan Yahudi yerleşimciler daha sonra Mescidi Aksa kapılarını dolaşarak Burak (Ağlama) Duvarı önüne gidiyor ve Mescidi Aksa'nın yıkılıp sözde heykelin inşa edilmesi için ayin yapıp dua ediyor.

 Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar