JACKİE KHOJ: 'İSRAİL HAMAS'A KARŞI SESSİZ BİR İNTİKAM KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR'

 

Görüntülenme: 200 Tarih: 14 Haziran 2021 08:48
JACKİE KHOJ: 'İSRAİL HAMAS'A KARŞI SESSİZ BİR İNTİKAM KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR'

İsrailli analistler, Gazze Şeridi'nden roketlerin fırlatılmamasına rağmen direniş güçleri ile işgal ordusu arasındaki çatışmanın henüz bitmediğini vurgularken, Gazze’nin, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 12 yıllık iktidarının ardından göreve gelecek yeni hükümete yönelik güvenlik sorunu teşkil ettiğine dikkat çekti.

İsrail merkezli Maariv gazetesindeki makalesinde Jackie Khoj, “Gazze'de vuku bulan son savaşın patlak vermesinin üzerinden bir ay geçerken İsrail, Hamas'a karşı sessiz bir intikam kampanyası yürütüyor. Evet her ne kadar Kassam füzeleri İsraillilerin başının üzerinden geçmese de bu savaş henüz bitmiş değil. İsrail, Gazze'yi birkaç yıl geri götürmekle tehdit ediyordu, şu an tam da sözünü yerine getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Gazze’nin, İsrail saldırıları sonucu büyük hasarlar gören Gazze Şeridi’nin yeniden imarı için 500 milyon dolarlık Katar yardımının engellenme sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Khoj, İsrail işgal makamlarının, şu ana kadar Katar hibesinin Gazze Şeridi'ne ulaşmasına izin vermediğini hatırlattı.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Âl Sani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Âl Sani'nin talimatıyla ülkesinin Gazze'nin yeniden imarı için 500 milyon dolarlık destekte bulunacağını duyurmuştu.

Siyonist yorumcu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırıları nedeniyle su ve kanalizasyon hatlarının yanı sıra gündelik hayatı büyük oranda etkileyen elektrik şebekesinin de ciddi manada zarar gördüğünü belirterek, şehrin her an karanlığa bürünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtirken, Gazze'deki elektrik santralinde kullanılacak akaryakıtı taşıyan tırların abluka altındaki Gazze'nin tek ticari sınır kapısı Kerem Ebu Salim Kapısı'nda uzun süreden beri görülmediğine işaret etti.

Mısır'a açılan Rafah sınır kapısından ticari ürünlerin geçişine izin verilmemesi sebebiyle Kerem Ebu Salim Kapısı, Gazze'nin ticari geçişler için tek sınır kapısı olma özelliği taşıyor. Bu nedenle burada yaşanan en ufak sorun bile, Gazze halkını olumsuz etkiliyor.

Khoj, daha önce Gazze açıklarında 15 mil mesafede balıkçılık yapılmasına izin veren işgal rejiminin, bu mesafeyi 6 mile düşürdüğünü hatırlatarak, “Bunun doğal bir sonucu olarak balık hasadı sıfırlara kadar inecek.” dedi. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar