SİYONİST İŞGALCİLER CEBEL SABİH'E BASKIN DÜZENLEDİ

İşgal altındaki Filistin topraklarında inşa edilen yasa dışı yerleşim alanlarında toplanan yüzlerce saldırgan Yahudi, Nablus'un güneyindeki Cebel Sabih’e baskın düzenledi. 

Görüntülenme: 114 Tarih: 12 Haziran 2021 07:40
SİYONİST İŞGALCİLER CEBEL SABİH'E BASKIN DÜZENLEDİ

Bölgede yüksek sesli müzik eşliğinde dans edip ayinler yapan yerleşimcilerin baskınına, siyonist hahamlardan Shmuel Eliyahu ve Yerleşim Bölgeleri Konseyi Başkanı Yossi Dagan da katıldı.

Söz konusu faşist baskın, işgalci İsrail’in Yahudi yerleşkeyi kaldıracağına ve yerleşimcilerin oraya gitmesini engelleyeceğine dair kararına rağmen gerçekleşti.

Yerleşkenin kurulmasını kabul etmeyen Filistinliler, bugün Cuma namazlarını Cebel Sabih’te kılmak için toplandı.

Ayrıca yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, dün gece Cebel Sabih bölgesinde yasa dışı kurulan Yahudi yerleşim merkezi çevresinde işgal güçleri ile onlarca Filistinli genç arasında çatışmalar yaşandı.

Çıkan şiddetli çatışmalarda işgal güçleri gerçek mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanırken Filistinli gençler ise durumu protesto edip havai fişek fırlattı.

Cebel Sabih'te kurdukları yerleşkeye yerleşimciler, 2013 yılında Za'tara kontrol noktasında bıçaklı bir eylem sonucu öldürülen yerleşimci Avitar’ın ismini verdi.

Cebel Sabih bölgesinde, işgal güçlerinin yeni yerleşim planlarına karşı direnen bölge halkı ile siyonist işgal güçleri arasında son iki haftadır neredeyse her gün çatışmalar yaşanıyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar