NEWSWEEK DERGİSİNDEN KUDÜS'ÜN KILICI SAVAŞI ANALİZİ

Filistin direniş hareketleri ile siyonist İsrail rejimi arasında süren 12 günlük şiddetli savaş Amerika’nın ünlü Newsweek dergisinin ana konusu oldu. 

Görüntülenme: 180 Tarih: 12 Haziran 2021 08:37
NEWSWEEK DERGİSİNDEN KUDÜS'ÜN KILICI SAVAŞI ANALİZİ

Newsweek dergisi “İsrail’in Korkusu İran ve Müttefiklerini Savaşı Gazze’nin Ötesine Yayması” başlıklı uzunca analizinde, “Kudüs’ün Kılıcı” adlı savaşta ortaya çıkan tablonun Direniş cephesinin İsrail karşısında tek yumruk olması olduğuna dikkat çekti.

Gazze savaşı sırasında İsrail’in yaşadığı en büyük kaygının diğre bölgelerden de üzerine saldırılar gelmesi olduğuna dikkat çeken Newsweek, İsrail ordusu sözcüsü Jonathan Conricus’un şu sözlerini aktardı:

“Her zaman olduğu gibi hem Suriye cephesinde olup bitenleri hem de Lübnan’daki Mavi Hattı takip ediyoruz.” Diğer yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lior Haiat ise, İran İslam Cumhuriyeti ile Hamas ve İslami Cihad Hareketleri arasındaki askeri ilişkiye dikkat çekerek şunları  söyledi: “Kuşkusuz ki İran ile Gazze arasında çok derin ilişkiler söz konusu. Hamas ve Filistin İslami Cihad  örgütlerini doğrudan silahlanlandıran, ellerindeki silahların tamamını onlara sağlayan, onlara finans desteğinde bulunan, nasıl füze üretecekleri noktasında onlara mühendislik desteğini veren İran’dır.”

İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin direnişine sağladığı askeri ve mali destek dolayısıyla Filistin İslami Cihad Hareketi yetkililerinden Ramiz el Halebi Irak’ın el Ahd televizyonuna verdiği demeçte “Filistinli mücahidler Gazze’den siyonist düşmanı vurmak için İran silahlarını kullandı, aynen Lübnan’daki mücahitlerin siyonist düşmana karşı kullandığı gibi” dedi.

Halebi konuşmasında; Kudüs’ten Beyrut, Bağdat, Şam ve Sanaa’ya, hler şeyrden önce İran’a ulaşan ‘direniş ekseni’ne dikkat çekerek “Tel Aviv’e attığımız bütün füzelerde Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani’nin imzası vardı” dedi. Filistin İslami Cihad Hareketi yetkilisi Halebi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allah’tan, kendi adıma ve halkım adına İran’ı mükafatlandırmasını diliyorum. Bizi silahlarıyla destekleyenler onlardır. Bizi para ile gıda ile destekleyenler de onlardır."

Newsweek dergisinin haberinde, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin İran ile Filistin direniş hareketleri arasında çok güçlü bir bağ kurduğunu bu bağın “her zamankinden çok daha güçlü” olduğunu belirtiyor.  Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas siyasi büro lideri İsmail Heniyye ile Filistin İslami Cihad Hareketi Genel sekreteri Ziyad Nahale de İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin direnişine vermiş olduğu çok yönlü destekten dolayı teşekkürlerini sunmuşlardı.

KC HABER
 

Yorumlar