KUDÜS KILICI OPERASYONU TÜM FİLİSTİN'İ BİRLEŞTİRDİ

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan liderlerinden Halid el-Hacc, İsrail saldırılarına karşı direniş güçlerinin başlattığı Kudüs Kılıcı Operasyonu’nun, tüm Filistin halkını birleştirdiğini vurguladı. 

Görüntülenme: 92 Tarih: 10 Haziran 2021 17:51
KUDÜS KILICI OPERASYONU TÜM FİLİSTİN'İ BİRLEŞTİRDİ

Yaptığı basın açıklamasında Hamaslı lider el-Hacc, Hamas ve askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın, bütün Filistinlileri kapsayan milli yapılar olduklarını ve işgal altındaki her karış Filistin toprağını müdafaa etmeye hazır olduklarını ispat ettiklerini belirtti.

Hamas’ın, Mescidi Aksa ve Kudüs’e yardım etmekte bir an dahi tereddüt etmediğini aktaran el-Hacc, Kudüs Kılıcı Operasyonu’nun, Gazze Şeridi, Batı Şeria ve 48 Toprakları’ndaki Filistinlilerin tek yürek olmasının kapısını araladığını vurgularken, “Filistinliler, işgal rejiminin uzun yıllardır terennüm ettiği ‘İsrail ordusu yenilmezdir’ denklemini çürüten Kassam lideri Muhammed ed-Dayf’ın arkasında durdu.” dedi.

Açıklamada, Hamas direnişinin, bazılarının ileri sürdüğünün aksine sadece Gazze ile sınırlı olmadığına bilakis tüm Filistin’e şamil olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Mescidi Aksa ve Kudüs’ün İsrail’e ve Yahudi yerleşimcilere bırakılmayacağının altı çizildi.

İşgal zindanlarındaki Filistinli esirlerin, öncelikli hedeflerinin başında geldiğini söyleyen Hamaslı isim, yeni bir esir takasının, daha önce hiç olmadığı kadar yaklaştığına işaret etti.

Diğer taraftan Hamas hareketinin Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, işgal rejiminin hapishanelerinde tutulan Filistinli esirlerin haklarını geri almaya kadir olduklarını vurgulamıştı.

Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil’in başkanlığındaki Mısır güvenlik heyetiyle gerçekleştirilen görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında Hamaslı lider es-Sinvar, “Bizden çalınan haklarımızı geri almaya gücümüzün yettiğine olan inancım tamdır. Size bir rakam söylüyorum: 1111. Ağzımdan duyduğunuz bu rakamı kaydedin çünkü gelecekte çok iyi hatırlayacaksınız.” ifadelerini kullanmıştı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, işgalci İsrail'in 2014'te Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında 2'si asker 4 İsraillinin esir alındığını açıklamıştı. Kassam Tugayları, bu kişilerin durumu hakkında herhangi bir bilgi vermemişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar