SİYONİSTLER MESCİDİ AKSA'YA BÜYÜK BİR BASKIN YAPMAYA HAZIRLANIYOR

Ürdün, İsrail makamlarından, Kudüs ve Mescidi Aksa’ya yönelik hak ihlalleri ve provokasyonlarını durdurmasını, bölgenin tarihi ve hukuki statüsüne ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin egemenlik ve yetkilerine saygı duymasını talep etti. 

Görüntülenme: 129 Tarih: 04 Mayıs 2021 14:50
SİYONİSTLER MESCİDİ AKSA'YA BÜYÜK BİR BASKIN YAPMAYA HAZIRLANIYOR

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayf el-Fayiz, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Mescidi Aksa'ya yönelik hukuksuz girişimlere ve ihlallerine karşı İsrail'e diplomatik nota verdiklerini duyurdu.

Açıklamasında el-Fayiz, İsrail rejiminin, İslam alemi için ayrı bir öneme haiz olan Ramazan aynının son on gününün başlamasıyla birlikte işgal güçlerinin koruması altındaki Yahudi yerleşimcilerin, Mescidi Aksa’ya baskın düzenlemesine ve kutsiyetine saygısızlık etmesine göz yummasını kınadı.

İsrail makamlarının, işgal altındaki Doğu Kudüs'te işgalci güç olarak yükümlülüklerini uluslararası hukuka uygun olarak yerine getirmesi, tarihi ve hukuki statükoya tam olarak saygı göstermesi gerektiğini vurgulayan el-Fayiz, İsrail’in Aksa’ya yönelik gayrimeşru eylemlerini şiddetle kınadığını bildirdi.

İşgal güçlerinin keyfi eylemlerini ve Yahudi yerleşimcilerin yasa dışı baskınlarını reddettiklerini aktaran el-Fayiz, İsrail polisinin ve güvenlik güçlerinin attığı adımların, Müslümanların duygularına yönelik bir provokasyon olmasının yanı sıra Mescidi Aksa’nın kutsallığının ve statükonun açıkça ihlalini temsil etmesi dolayısıyla derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

Ürdünlü yetkili el-Fayiz, Mescidi Aksa'nın 144 dönümlük tüm sahasının sadece Müslümanlara ait ibadet yeri olduğunu vurguladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Mescidi Aksa, Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'ne aittir ve paylaşılamaz. Gayrimüslimlerin Mescidi Aksa üzerinde hiçbir hakkı yoktur." ifadelerine yer verildi.

Kudüs’te Gerilim, Ramazan Ayının İlk Gününden Bu Yana Hiç Durmadı

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte İsrail güvenlik güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Eski Şehir’in Şam Kapısı önünde yer alan oturma alanlarına kurduğu barikatlarla burayı Filistinlilere kapatarak gerilimi tırmandırmıştı.

Ancak Kudüslü gençler, işgal güçlerinin yerleştirdiği ve son günlerde çatışmaların patlak vermesine neden olan tüm barikatları kaldırmayı başardı. 

Farklı bölgelerde yaşamakta olan tüm Kudüslüler, bulundukları yerlerde Mescidi Aksa’yı savunmadaki duruşlarını duyurdular.

Yahudiler Büyük Baskın İçin Hazırlıklar Yapmaya Devam Ediyor

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescidi Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler ise içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s-Sahra Mescidi’nin yanı sıra kubbe, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescidi Aksa Külliyesi altında, sözde Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Mescidi Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bildirilerde Yahudi yerleşimciler 28 Ramazan’da Mescid-i Aksa’ya kalabalık bir şekilde baskın düzenlemeye davet edildi.

Heykel örgütleri internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla üyelerini baskına katılmaya teşvik ederken, Hamas lideri İsmail Heniyye, işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Ramazan’ın 28’ine yönelik planları konusunda uyarıda bulundu.

Heniyye, işgalcilerin Kudüs’le ilgili planlarının ateşle oynamak olduğunu belirterek, söz konusu planların hayata geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar