KATİL NETANYAHU ZOR DURUMDA

Binyamin Netanyahu'nun İsrail'de yeni kabineyi kurma süresi 4 Mayıs günü sona eriyor. Ancak hala kabine kurulamamıştır. 

Görüntülenme: 126 Tarih: 04 Mayıs 2021 13:54
KATİL NETANYAHU ZOR DURUMDA

23 Mart günü Siyonist Rejim İsrail dördüncü kez parlamento seçimlerini düzenledi. Bu seçimlerde hiçbir parti veya koalisyon, salt çoğunluk sayılan  61 parlamento sandalyesini elde etmeyi başarmadı.   Siyonist Rejim İsrail parlamentosu-Knesset'te 52 temsilcinin de desteği ile  Siyonist Rejim elebaşı Reuven Rivlin,  Binyamin Netanyahu'yu Nisan'ın başından itibaren kabineyi kurmakla görevlendirdi. 

  Böylece Binyamin Netanyahu'nun yeni kabineyi kurmak için  dört hafta kadar süresinin olduğu söylenebilir. Bu süre 4 Mayıs'ta  sona erecektir.  Yarın bu sürenin sona ermesine rağmen Binyamin Netanyahu hala kabineyi kuramamıştır.  Şimdi de  Siyonist Rejim elebaşısının bir kaç seçenekle karşı karşıya olduğu söylenebilir.  İlk seçenek,  Netanyahu'ya iki haftalık ek fırsatın verilmesidir.  İsrail gazetelerinden  Yediot Aharonot ise  şöyle bir yazıya yer vermiştir: "  İsrail'de bir köprünün çökmesi olayında 40 kişinin ölmesi ve yaklaşık 300 kişinin yaralanması sonucu, Netanyahu daha fazla fırsat isteyebilir. Rivlin'in buna karşı çıkmayacağı öngörülmektedir. "

Ancak, İsrail'deki gelişmeler Netanyahu'nun diğer partilerin rızasını ve Knesset'in 61 üyesinin rızasını alamadığını göstermesinden dolayı, Netanyahu'ya daha fazla süre verilmesi de pek mümkün görünmüyor. 

İkinci seçenek, Siyonist Rejim İsrail başkanının Eylül 2019 seçimlerinden sonra yaptığı gibi, Knesset'e yeni bir başbakan ataması talimatını vermesidir. Bu hususta hala ciddi şüpheler söz konusudur. Çünkü daha önce Siyonist Rejim İsrail başkanı Reuven Rivlin Knesset'ten yeni bir başbakan atamasını istediğinde, Knesset üyeleri yeni başbakanı seçme hususunda oybirliğine varamamış ve Siyonist parlamentonun feshedilmesinden yana oy kullanmışlardı. 

Üçüncü seçenek, Reuven Rivlin'in Binyamin Netanyahu'nun rakiplerinden birini yeni bir kabineyi kurmak için aday göstermesidir. Yaş Atid partisi lideri Yair Lapid, Binyamin Netanyahu'nun asıl rakibi sayıldığı söylenmelidir. Çünkü Yair Lapid, Netanyahu'nun görevden alınmasından önce 45 Siyonist Rejim Parlamentosu-Knesset üyesinin desteğini almıştı ve Netanyahu'ya karşı çıkan bazı sağcı liderlerin onayını almak için son dört hafta boyunca çok çalışmıştı.

İsrail medyasında çıkan haberler, partisinin 18 sandalyeye sahip olan Yair Lapid ve son seçimlerde partisi  yedi sandalye kazanan Yemina lideri Naftali Bennett'in dönüşümlü başbakanlık hususunda anlaşmaya vardıklarını gösteriyor.   Bu nedenle Siyonist Rejim başkanı Reuven Rivlin, Yair Lapid veya Naftali Bennett'i kabine kurmaya davet edebilir. Lapid ve Bennett bu talebi kabul ederse, parlamentodaki toplam destekçileri 52'ye ulaşacak. Böylece kabinenin kurulması için  parlamentodaki 9 temsilcinin daha oyuna ihtiyaç olacaktır.  Görünen o ki  bu durumda iş parlamentodaki Arap temsilcilerine kalacaktır. 

Siyonist Rejimin yaşadığı siyasi çıkmaz hususundaki bir diğer önemli ve son nokta da,  hiçbir adayın yeni kabineyi kuramaması ve İsrail'deki siyasi çözümü getirememesi halinde  Siyonist Rejim İsrail'in  son iki yılda 5'inci kez parlamento seçimlerine gideceğidir.  Bu da son iki yıldaki kısır döngünün tekrarlanması anlamına gelir. Bu yüzden,  İsrail meseleleri uzmanı Yohanna Plenser şöyle düşünmektedir: "  Bu çıkmaz,  İsrail'in son onyıllardaki en büyük siyasi krizidir. "

parstoday

Yorumlar