HAMAS 'TAN SEÇİMLERİN ERTELENMESİ KARARINA SERT TEPKİ

Hamas Siyasi Büro Üyesi Husam Bedran, mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesi kararının, Filistin halkının temel haklarından mahrum bırakılması olduğunu belirterek karara sert tepki gösterdi.  

Görüntülenme: 121 Tarih: 30 Nisan 2021 14:28
HAMAS 'TAN SEÇİMLERİN ERTELENMESİ KARARINA SERT TEPKİ

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) önde gelen isimlerinden Bedran, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın, Kudüs'teki halkın seçimlere katılımını güvence altına alana kadar seçimleri erteleme yönünde karar alması üzerine açıklamalarda bulundu.

Quds Press Haber Ajansı'na konuşan Bedran, “Söz konusu karar, ertelemekten ziyade seçimleri iptal etmek ve Filistin halkını en tabii hakkı olan iktidarını seçme hakkından mahrum bırakmaktır.” ifadelerini kullandı.

Seçimleri erteleme kararının, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde düzenlenen Filistinli Liderler Toplantısı'nda alınmadığını vurgulayan Hamaslı yönetici Bedran, bu kararın, uzun bir zaman önce Fetih'in Merkez Komitesi’nde alındığına dikkat çekerek, “Bu konuda elimizde kesin bilgiler var.” dedi.

Bedran, Filistin Yönetimi’nin, mayıs ayında yapılması planlanan milletvekili seçimlerinin vaktinde yapılıp yapılamayacağını ele almak üzere dün akşam gerçekleştirdiği toplantıya katılmama kararını hatırlatarak, “Çünkü bu toplantının karar verme yetkisi yoktu.” sözleriyle toplantının formalite olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Abbas, Seçimlerin Ertelendiğini Resmen Duyurdu

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, işgalci İsrail yönetiminin, “hükümet olmadığı” gerekçesiyle işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Filistin seçimlerine ilişkin kendilerine bir cevap vermekten kaçındığını açıkladı ve bunu gerekçe göstererek belirsiz bir tarihe kadar seçimlerin ertelendiğini resmen duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde dün (29 Nisan Perşembe) akşam saatlerinde başlayan ve gece geç saatlere kadar süren Filistinli Liderler Toplantısı’nda 22 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin açıklamalarda bulunan Abbas, “Bugün, Kudüs’te seçimlerin yapılmasıyla ilgili İsrail tarafından bizlere birtakım mesajlar ulaştı. Gönderilen mesajlarda, halihazırda İsrail hükümeti bulunmadığı için seçimler hakkında bir cevap veremedikleri belirtiliyor.” ifadelerini kullandı.

“İsrail İzin Verirse Seçimlere Gideriz”

Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da olduğu gibi Kudüs’te de seçimlerin yapılması gerektiğini aksi takdirde seçimlere gitmeyeceklerini aktaran Abbas, “Şayet İsrail, seçimlerin Kudüs’te de yapılmasına onay verirse o zaman seçimlere gideriz.” diyerek bir kez daha İsrail’in direktiflerine, arzu ve isteklerine göre hareket ettiğini ortaya koymuş oldu.

Dün akşam Ramallah kentinde Filistin Yönetimi Başkanı Abbas’ın başkanlığı ve Filistinli grupların liderlerinin katılımıyla Filistin seçimlerini görüşmek üzere bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonrasında Abbas, Kudüs'te seçimlerin yapılacağına dair bir güvence verilmemesini gerekçe göstererek belirsiz bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Hamas, Ramallah Toplantısına Katılmayacağını Bildirmişti

Hamas'ın, yaklaşan Filistin seçimlerinde yarışacak “Buluşma Yerimiz Kudüs” listesi sözcüsü Muhammed Subhi, daha önce yaptığı bir açıklamada, milletvekili seçimlerini görüşmek üzere Filistinli liderlerin katılımıyla Rammallah’ta düzenlenen toplantıya katılmayacağını bildirmişti.

Hamaslı siyasetçi Subhi, Filistin Enformasyon Merkezi’ne yaptığı açıklamada, söz konusu toplantıya davetin kendilerine geç gönderildiğini ve daveti kabul etmeme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Seçimlerin ertelenmesine karşı oldukları için toplantıya katılmayacaklarını belirten Subhi, dün diğer grupların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve seçimlerin ertelenmesi veya iptal edilmesi yaklaşımlarına karşı çıktıklarını vurgulamıştı.

Filistin Seçimleri Ne Zaman Yapılacaktı

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imzalamıştı. Kararnamede 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar