GASIP İSRAİL FİLİSTİNLİLERE AİT 147 DÖNÜM ARAZİYE EL KOYACAK

İşgalci İsrail makamları, Beytülahim'e bağlı Nahhalin ve Husan beldelerindeki 147 dönüm araziye el koymayı öngören planı onayladı. 

Görüntülenme: 131 Tarih: 23 Nisan 2021 13:36
GASIP İSRAİL FİLİSTİNLİLERE AİT 147 DÖNÜM ARAZİYE EL KOYACAK

Beytülahim Utanç Duvarı ile Mücadele Komitesi Başkanı Hasan Bericiye, işgal yetkilileri tarafından el konulan arazilerin Filistinlilere ait olduğunu, Beytülahim'e bağlı Nahhalin ve Husan beldelerinde yer aldığını belirtti.

Geçtiğimiz haziran ayında işgal makamları, Husan, Nahhalin ve Vadi Fukin beldelerindeki topraklara el koyarak Yahudi yerleşimcilerin yararına kullanmak üzere arazilerin tarım şeklindeki statüsünü sanayi olarak değiştirmişti.

Nahhalin beldesi son zamanlarda Filistinlilerin topraklarında yasa dışı kurulan yerleşkelerde yaşayan ve bölgeyi tamamen kontrol altına almak isteyen Yahudi yerleşimciler ile işgal güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalıyor.

Nahhalin'in topraklarının %91'i Oslo Anlaşması sınıflandırmasına göre "C" bölgesine giriyor. İdare ve güvenliği İsrail'e bırakılan bu topraklara, asıl sahipleri olan Filistinlilerin tarım ve inşaat için girip kullanması engelleniyor.

Beytülahim'deki yerleşimin başlangıcı 1960'lı yıllara kadar uzanıyor. Gush Etzion Yahudi yerleşkesi, bölgedeki Filistin topraklarında yasa dışı kurulan ilk İsrail yerleşim yerlerinden biridir.

Oslo Anlaşması'na göre Husan beldesinin topraklarının ise 928 dönümü “B”, 6433 dönümü de “C” bölgesi olarak sınıflandırılmıştır.

Tarım arazilerinin ve açık alanların çoğunun (B) ve (C) bölgelerinde yer aldığı bilinmektedir.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. 

Yüzde 18'i kapsayan "A” bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B” bölgesinin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C” bölgesinin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı. Bu bölgeler bütün halinde değil, Batı Şeria'nın tümüne dağılmış vaziyettedir. A kategorisine girenler genellikle şehir merkezlerinden, B kategorisine girenler Filistinlilerin çoğunlukta olduğu kırsal kesimlerden, C kategorisine girenler ise yahudi yerleşkelerinden ve onlara bağlı kibbutzlar ile çevresindeki tarıma elverişli arazilerden oluşmaktadır. C kategorisine giren bölgelerdeki tarıma elverişli arazilerin önemli bir kısmının mülkiyeti Filistinlilerdedir.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar