MUSA EBU MERZUK'TAN ABBAS YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın, Yasama Meclisi'nin yokluğunda çıkardığı kararnamelerin anayasanın 43. maddesine göre iptal edilebileceğini vurguladı.  

Görüntülenme: 190 Tarih: 05 Mart 2021 20:24
MUSA EBU MERZUK'TAN ABBAS YÖNETİMİNE ELEŞTİRİ

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ebu Merzuk, milletvekili, devlet başkanlığı ve Filistin Ulusal Konseyi seçimlerine az bir zaman kalmışken Abbas'ın, yeni kararnameler çıkararak bazı köklü değişimlere gitmesinin seçim ruhuyla uyuşmadığını ve bunun nedenini merak ettiğini belirterek, bu girişimlerin daha fazla kafa karışıklığına yol açacağını belirtti. 

Abbas, geçtiğimiz günlerde, bankalarla ilgili 2010 tarihli 9 nolu yasayı değiştirmek üzere 2021 tarihli 6 nolu kanun hükmünde bir kararname çıkardı. Ayrıca hayır kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile ilgili hükümleri düzenleyen yeni bir karara daha imza atıldı. 

Abbas’ın bu kararları, özellikle de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren Filistinli kurumların sert tepkisiyle karşılandı. Nitekim Abbas’ın son olarak çıkardığı kanunlarla beraber banka müşterilerinin kişisel bilgileri farklı kurumlarla paylaşılabilecek.  

Öte yandan hukuki danışmanlık veren merkezler, hayır kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını kapsayan kararnamenin yürürlükte olan diğer kanunlarla bağdaşmadığını ve bir an önce gayrimeşru kanunların geri çekilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl sonra ilk kez 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

 Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar