HAMAS LİDERLERİNDEN USAME HAMDAN İRAN'IN FİLİSTİN MİLLETİNE VE DAVASINA BAKIŞINI ANLATTI

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas liderlerinden Usame Hamdan, Hamas hareketi İran İslam Cumhuriyeti ile çok iyi ilişkileri olduğunu ve birlikte siyonist rejime karşı direniş cephesinde yer aldıklarını vurguladı. 

Görüntülenme: 284 Tarih: 05 Mart 2021 19:43
HAMAS LİDERLERİNDEN USAME HAMDAN İRAN'IN FİLİSTİN MİLLETİNE VE DAVASINA BAKIŞINI ANLATTI

Cuma günü El Meyadin haber kanalına konuşan Hamas liderlerinden Hamdan, İran ile ilişkileri hakkında yaptığı açıklamada, İran Filistin milleti ile ilişkilerinde bu milletten hiç bir karşılık beklemediğini, İran sadece Filistin ülküsüne destek verdiğini ve her türlü kararı da Filistin milletine bıraktığını ifade etti.

Bölgenin önemli bir gelişme eşiğinde olduğunu kaydeden Hamdan, Amerika’nın yeni yönetimi de İsrail liderliğinde bir ittifak kurmanın peşinde olduğunu ve bu rejimi bölgede normal bir rejim gibi göstermeye çalıştığını vurguladı.

Amerika’nın yeni Başkanı Joe Biden yönetimine de işaret eden Hamdan, Biden yönetiminden şimdiye kadar hiç bir olumlu hareket görmediklerini, Hamas hareketi Amerika ile sultacılık temelinde diyaloğu reddettiğini, hareketin siyonist rejimle normalleşme hakkında tutumu da gayet net ve açık olduğunu ve Tel aviv’le her türlü normalleşmeyi düşmana taviz verme şeklinde telakki ettiklerini kaydetti.

Açıklamasının bir başka bölümünde de Filistin’in iç durumunda iyileşme zaruretine de temas eden Hamdan, seçimler sadece yasama kurumunu kurmak için olmaması ve bunun yanında Filistin’in iç durumunu da iyileştirmesi gerektiğini beyan etti.

Filistin özerk teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas geçen Ocak ayında Filistin’de parlamento, başkanlık ve milli konsey seçimlerinin tarihini açıkladığı konuşmasında parlamento seçimlerinin tarihini 23 Mayıs 2021, başkanlık seçimlerinin tarihini 31 Temmuz 2021 ve milli konsey seçimlerinin tarihini de 31 Ağustos 2021 olarak ilan etti.

Parstoday

Yorumlar