HİZBULLAH VE EMEL HAREKETİNDEN SİYONİST İSRAİL İLE MÜZAKERE EDECEK HEYETE RED

Lübnan Hizbullah Hareketi, Emel Hareketi ile birlikte korsan İsrail ile Lübnan sınırlarını belirlemek üzere müzakere eden Lübnan heyetinin yapısına karşı çıktı. 

Görüntülenme: 187 Tarih: 14 Ekim 2020 02:14
HİZBULLAH VE EMEL HAREKETİNDEN SİYONİST İSRAİL İLE MÜZAKERE EDECEK HEYETE RED

Hizbullah ve Emel hareketleri Salı günü yayımladıkları ortak bildiride, Lübnan parlamentosu Başkanı Nebih Berri’nin ortak sınırları belirleme konusunda açıkladığı ve önsözünde 1996 anlaşması ve 1701 kararnamesine işaret edildiği ve bu bağlamda müzakerelerin sadece askeri subayların arasında düzenlenmesine vurgu yapıldığı anlaşmanın çerçevesine göre hali hazırda Lübnan heyetinde sivil yetkililer yer aldığını, ki bu da bu çerçeveye aykırı olduğunu belirtti.

Hizbullah ve Emel hareketleri bu durum Lübnan’ın tutumu ve milli maslahatına zarar verdiğini belirterek, bu uygulama Lübnan ve direnişe ve Arap dünyasında konumuna ağır darbe ve Lübnan’la her ne şekilde olursa olsun ilişkilerini normalleştirmek isteyen siyonist rejim İsrail’in mantığına karşı teslimiyet anlamına geldiğini vurguladı.

Lübnan cumhurbaşkanlığı enformasyon bürosu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Lübnanlı müzakerece heyete Albay Besam Yasin başkanlık ettiğini ve deniz kuvvetleri albayı Mazen Basbus, enerji bakanlığı petrol bölümü Başkanı Vesam Şaba ve hukuk uzmanı Necip Mesihi heyetin üyeleri olduğunu belirtti.

Lübnan ve siyonist rejimin Güney sınırlarını belirlemek üzere müzakereleri Çarşamba günü başlıyor.

Lübnan ve siyonist rejim Akdeniz’de sınırların üzerinde anlaşmazlık yaşıyor. Anlaşmazlık 2018 yılında 9 numaralı petrol sahası üzerine daha da şiddetlendi.

parstoday

Yorumlar