HAMAS'IN TAHRAN TEMSİLCİSİ HALİD KADDUMİ'DEN BM'YE VE İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

 

Görüntülenme: 1882 Tarih: 20 Eylul 2020 17:48
HAMAS'IN TAHRAN TEMSİLCİSİ HALİD KADDUMİ'DEN BM'YE VE İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Filistin'de barışın sağlanamaması ve adaletsizliğe ek olarak su, elektrik ve hayatı devam ettirecek temel ihtiyaçlar alanındaki sorunlarla karşı karşıyayız. Halkın normal ihtiyaç malzemelerine uygulanan yaptırım da şartları oldukça zorlaştırdı.
Qodsna'nın Dünya İslami Barış Kurultayından naklettiği habere göre, Hamas'ın Tahran temsilcisi Halid Kaddumi, Barış ve Adalet Için Dünya Koalisyonu konferansında şunları söyledi: Gazze ve diğer işgal topraklarındaki yaklaşık iki milyon insan oldukça zor şartlar altında yaşıyorlar. Filistin'deki adaletsizlik, barış ve güvenlikten yoksun olma durumu günbegün artıyor.
Kaddumi konuşmasına şöyle devam etti: Filistin'de barışın sağlanamaması ve adaletsizliğe ek olarak su, elektrik ve hayatı devam ettirecek temel ihtiyaçlar alanındaki sorunlarla karşı karşıyayız. Halkın normal ihtiyaç malzemelerine uygulanan yaptırım da şartları oldukça zorlaştırdı.
Kaddumi şunları da ekledi: Ailelerin %60'ı beslenme sıkıntısı yaşıyor. Erzak ve diğer ihtiyaçlara zorluklarla ulaşıyorlar. Gazze'de bulunan su kaynaklarının %97'si içmek için uygun değil ancak halk mecburen bu suları kullanıyor. Gazze'deki insan yaşam standartlarının eksikliğini gösteren örneklerden biri de bölgeye sabah akşam gün boyunca sadece 4 saat elektrik verilmesi.
Kaddumi konuşmasının sonunda şunları belirtti: Biz  BM'nin bölgede barış, adalet ve güvenlik garantörü olmadığı gibi bu krizde pay sahibi olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Filistin; BM ve insan haklarını ihya etmek için var olan kurumlardan umudunu kesmiştir ve önünde mücadeleden başka bir yol görmemektedir.
kudusgunu.com

Yorumlar