FİLİSTİN ALİMLER BİRLİĞİ BAŞKANI MERVAN EBU RAS'TAN GAZZE, BATI ŞERİA, HİZBULLAH VE İRAN KONULARINDA ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR (RÖPORTAJ)

 

Görüntülenme: 4297 Tarih: 06 Eylul 2020 20:01
FİLİSTİN ALİMLER BİRLİĞİ BAŞKANI MERVAN EBU RAS'TAN GAZZE, BATI ŞERİA, HİZBULLAH VE İRAN KONULARINDA ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR (RÖPORTAJ)

Halihazırda Filistin ve Direniş aleyhine değişimler ve olaylar çok geniş boyutlar kazandı ve bu durum bazı Arap, Batılı ve Siyonist liderler aracılığıyla daha da genişliyor. Bununla birlikte Direniş ve Filistin hareketlerinin ilişkilerini daha da kuvvetlendirerek tek bir çatı altında toplanmaları gerekir.
Hamas siyasi büro başkanı İsmail Haniye konuşmasını, Ayn El Helva kampındaki tüm direniş grupları sekreterleri toplantısına katıldıktan sonra yaptı. Haniye konuşmasında kalıcı konut olmayışına, alternatif toprak ve Filistinli mültecilerin zorla yerlerinden edilmesine değindi. Ayrıca Amerika-Siyonist rejim komplo projesi 'Yüzyılın Anlaşması'nı da yenilgiye mahkum olarak tanımladı.
Haniye şu açıklamalarda bulundu : Filistin'den Ayn El Helva'ya Filistin ve topraklarının bize ait olduğunu söylemek için geldik. Kamplar istikrar sembolü ve direnişin kaleleridir. Öyleki orada büyük olaylar gerçekleşmiş ve kahramanlar eğitilmiş ve Filistin'in özgürleştirilmesi olayı da hala onda canlılığını korumaktadır.
Geçen gece de Lübnan Hizbullahı genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah ile Hamas İslami direniş hareketi siyasi büro başkanı İsmail Haniye arasında bir görüşme gerçekleşmişti. Görüşmede Filistin, Lübnan ve bölgenin siyasi ve askeri konuları ele alındı. Ayrıca taraflar Filistin'in karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında özellikle de Yüzyılın Anlaşması ve Arap ülkelerinin Siyonist rejimle ilişkilerini normalleştirmesi hakkında görüşüp konuştular.
Bu konuyla ilgili olarak Qodsna muhabiri,  Filistin Alimler Birliği Başkanı ve Hamas direniş hareketi üyesi Mervan Ebu Ras ile İsmail Haniye'nin Beyrut'a gidişi ve bu önemli ziyaretin boyutları üzerine bir görüşme yaptı.
QODSNA: Sizce Filistinli grup liderlerinin Beyrut'ta toplantı yapmasının ne gibi etkileri olacak ve şimdiye kadarki getirileri neler oldu?
EBU RAS: Beyrut'taki bu kısa toplantının en büyük etkisi ve önemi, Siyonist rejim ve entrikalarına karşı birlik ve beraberlik ruhunun gösterilmesidir. Bu toplantıda tüm direniş liderlerinin güçlü varlığını gördük ve Filistin toplumundaki siyasi oyların tek bir renk olduğunu ispat ettik.
Küçük büyük seviyede benzer toplantılar gerçekleştirilmişti. Ancak bu dönemdeki toplantı bazı Arap liderlerin Filistin konusundaki hıyanetleri, Siyonist rejimin adımları ve 1967 Filistin topraklarını işgal planı sebebiyle daha çok dikkatleri üzerine çekti ve İsmail Haniye'nin konuşmasının yanı sıra diğer direniş liderleriyle görüşmesi ezcümle Seyyid Hasan Nasrallah ile buluşması bu ziyareti öncekilerden daha özel ve önemli hale getirdi.
QODSNA: Fetih hareketi liderleri de Haniye'nin konuşması sırasında Filistinli mülteciler kampı Ayn El Helva'da bulunuyorlardı. Bu hareketin üyeleri geçen seneler boyunca direnişi Batı Şeria'da bastıran Mahmud Abbas özerk teşkilatı ile işbirliği yapıyorlardı. Sizce Hamas'la bu etkileşim ne anlama geliyor?
EBU RAS: Bu olumlu bir etkileşim. Halihazırda Filistin ve direniş aleyhine değişiklikler ve olaylar daha geniş boyutlara ulaştı ve bazı Arap, batılı ve siyonist liderler aracılığıyla şiddetle genişleme halinde. Bununla birlikte direniş ve Filistin hareketlerinin ilişkilerini daha da kuvvetlendirmeleri ve tek bir çatı altında faaliyet göstermeleri gerekir.
İsrailli düşman şu an eskisinden daha fazla 1967 savaşından bu yana Filistinlilerin ellerinde bulunan ya da geri aldıkları arazilerini işgal etmeyi düşünüyor. Bu düşmanın karşında ihtilafa düşmeksizin ve yanlış fikirler olmadan durup mücadele edilmeli.
Bir zamanlar Özerk Yönetim ile Siyonist Rejim arasında yapılan OSLO Anlaşması gibi anlaşmalar daha sonra derin yenilgilerle karşı karşıya kaldı. Şu an bu süreç silahlı direniş ile tamamen yer değiştirmelidir. Siyonistler konuyu ciddiye aldı, bu oyunu başlatan Direniş Ekseni üyeleri de ciddiye almalı.
QODSNA: Ayn el Helva kampındaki Filistinli mülteciler İsmail Haniye'yiçok iyi karşıladı ve direnişe destek ve (Siyonistlerle) uzlaşmaya karşı sloganlar attılar. Halkın bu tepkisinin anlamı ne olabilir?
EBU RAS: Ben geçtiğimiz yıllarda defalarca Lübnan'daki tüm Filistin kamplarını yakından ziyaret ettim ve kamplardaki insanların nasıl zor ve mahrumiyet içinde yaşadıklarını gördüm.
Kamplar özellikle de Ayn el Helva kampı şiddetli yoksulluk ve imkansızlıklarla boğuşuyor. Öz vatanlarının dışında yaşayan Filistin halkı kendi şehir ve köylerine geri dönmek istiyor ve zerre kadar bu isteklerinden vazgeçmiyorlar.
Ben şu an bir kez daha HAMAS hareketi temsilcisi olarak, bu hareketin bir an dahi Filistin milletinin geri dönüş taleplerinde önemsememezlik yapmayacağını ve kanının son damlasına kadar bu hedefin hayata geçirilmesi için çalışacağını tekid ederim. Hamas hareketindeki kardeşlerimin dediği gibi, Ayn el Helva kampındaki Filistinli mültecilerin bu coşkulu katılımı ve İsmail Haniye'ye gösterdikleri ilgi milletin tarafının bir şey olduğunu gösteriyor; o da direniş direniş direniş.
QODSNA: Seyyid Hasan Nasrallah ve Haniye görüşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
EBU RAS: Seyyid Hasan Nasrallah ve İran'daki kardeşlerimiz Direnişin aktif üyeleridir. Onların bundan sonra (Arap liderlerin ilişkileri normalleştirme çalışmalarının ardından) düşman karşısında daha aktif bir rol üstlenmeleri gerekir. İsrail'in bölgede işlenen tüm cinayetlerde parmağı var; Irak'da, Suriye'de, Lübnan'da ve hatta Tahran'daki terör operasyonlarında da. Bu durumda Direniş hareketi daha aktif olmalıdır.
Arap ve İslam çevresindeki her türlü ihanet Siyonist hançerinin Filistin bedenine daha çok indirilmesine neden olacaktır. Bu ihanet eylemleri ne kadar fazla olursa Filistin meselesi ve özgürleşmesi konusu daha fazla engelle karşı karşıya kalacak.
Fakat size Filistin halkının bugün ve bu aylarda Batı Şeria ve Gazze Şeridinde daha aktif çalışacağını ve sizlerin şehadet operasyonları, Siyonist askerlerin ölüm ve yaralanma haberlerini alacağınızı garanti ediyorum. Bunlar Batı Şeria halkının, direnişinin ve gençlerinin başarabildikleri eylemler. İslam ve Arap ülkeleri de ortak düşmanımız Siyonist rejimi dışarıya atmak için kendilerine has adımlar atmalı ve var güçleriyle çalışmalıdırlar.

kudusgunu.com

Yorumlar