TÜRKİYE'DE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DÜNYA KUDÜS GÜNÜ ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

 

Görüntülenme: 3791 Tarih: 24 Mayıs 2020 14:28
TÜRKİYE'DE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DÜNYA KUDÜS GÜNÜ ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Dünya Kudüs Günü, bu yıl korona salgını dolayısıyla caddelerde protesto gösterileri şeklinde yapılmasa da video konferansı ve sosyal medya üzerinden çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Muhabirimizin Ankara'dan bildirdiğine göre, İran İslam Cumhuriyetinin Türkiye büyükelçisi Muhammed Ferazmend, bu yıl Türkiye'de Kudüs Günü'nün korona virüs sebebiyle sosyal medya ve video konferans gibi yöntemlerle, çeşitli  sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve dini şahsiyetlerin konuşmaları şeklinde kutlandığı ve yoğun ilginin olduğunu belirterek, video  konferans etkinliklerinde ise çeşitli şahsiyetlerin  Filistin topraklarının özgürlüğü ve Kudüs'ün kimliği, Batı Yakasının ilhakı ve siyonist İsrail ile mücadele gibi çeşitli konularda görüşlerini açıkladığını söyledi. 

Bu arada Türkiye Düşünce Platformu, Dünya Kudüs Günü dolayısıyla bir basın bildirisi yayınladı. Bilindiği üzere Ramazan ayının son Cuma günü tüm dünyada Kudüs Günü olarak anılıyor. Ramazan ayının son Cuma'sında her yıl Kudüs bilinci, Mescid-i Aksa işgali ve Filistin topraklarında yaşayan Müslümanların dramı bir kez daha gündeme getiriliyor. Türkiye Düşünce Platformu'da Dünya Kudüs Günü'nde Müslümanların işgal altındaki ilk kıblesi ile alakalı bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride kısaca şu ifadelere yer verildi:

 

''Bu yıl, Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere ve Kudüs-ü Şerif, Mukaddes Tuva ve Tur-u Sina mahzundur. Kabe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi ve Kudüs-ü Şerif, tarihinin en büyük mahzunluğunu yaşamaktadır. Bu sebeple de bu senenin yeni bir “Senetül Hüzün” olarak hatırlanması kaçınılmazdır. Siyonist İsrail, “Dahlan Çetesi” olarak bilinen, bir takım, bölgedeki Siyonist İsrail’in İşbirlikçisi Arap rejimlerinin, ABD’nin “Yüzyılın Projesi” adı altında “Kushner Lobisi” üzerinden yürütmeye çalıştığı, “Yeni Dünya Düzeni”ne giden yolda, Arap Yarımadası, Kızıl Deniz Koridoru ve Kuzey Afrika hattı ile Doğu Akdeniz’de giriştikleri emrivaki politikalarına karşı herkesi uyanık olmaya çağırıyoruz.''

parstoday

Yorumlar