GAZZE SINIRINDA ÇATIŞMA

Gazze Şeridi sınırında görevli işgal askerleriyle dün (24 Şubat Cuma) yaşanan çatışmalar sırasında onlarca Filistinli işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralandı ve göz yaşartıcı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdi. 

Görüntülenme: 116 Tarih: 25 Şubat 2023 00:13
GAZZE SINIRINDA ÇATIŞMA

Filistinli gençler dün ikindi namazından sonra Nablus Katliamı’nı kınamak amacıyla Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Ebu Safiyye bölgesi ve güneyindeki Han Yunus’un doğusunda yer alan Huzaa beldesi ile Gazze Şeridi’nin orta kesiminde bulunan Orta Vilayeti’nin doğusunda toplandı.
 

İşgal güçleri Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda gösteri yapan gençlerin üzerine ateş açtı ve göz yaşartıcı bomba attı. İşgal güçlerinin açtığı ateşle iki gencin gerçek mermilerle yaralandığı, onlarca kişinin de bombalardan çıkan gazdan etkilendiği bildirildi.
 

Filistin Sağlık Bakanlığı, Cibaliya doğusunda yer alan Ebu Safiyye bölgesinin doğusundaki çatışmalarda yaralanan iki gencin Endonezya Hastanesi’ne kaldırıldığını ve başından yaralanan gencin durumunun ağır olduğunu açıkladı.
 

Bu arada, Filistinli gençlerin Han Yunus’a bağlı Huzaa beldesinin doğusunda sınır hattındaki dikenli tellere ulaşarak Filistin bayrağı asmayı başardıkları belirtildi.
 

İşgal güçlerinin Orta Vilayeti’nin doğusunda da Filistinli gençlere ateş açtığı ve göz yaşartıcı bomba attığı, bombalardan birinin bölgedeki evin içine düştüğü, işgal güçlerinin ayrıca Han Yunus’un doğusundaki Yeni Abesan beldesinin doğusunda ve Deir Belah kentinin doğusunda hayvanlarını otlatan çobanlara göz yaşartıcı bomba attığı kaydedildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar