SİYONİST ORDU AHMED KAHLE'Yİ KASTEN ŞEHİT ETTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

İsrail işgal rejiminin askeri soruşturmasının bugün (23 Ocak Pazartesi) sabah açıklanan ayrıntılı sonuçlarına göre, yaklaşık bir hafta önce şehit edilen 45 yaşındaki Ahmed Kahle'nin herhangi bir eyleme kalkışma sebebiyle değil tamamen sebepsiz yere ve işgal askerleri tarafından kasıtlı bir şekilde öldürüldüğü ortaya çıktı.  

Görüntülenme: 458 Tarih: 23 Ocak 2023 15:01
SİYONİST ORDU AHMED KAHLE'Yİ KASTEN ŞEHİT ETTİĞİNİ İTİRAF ETTİ

İsrail Yayın Komitesi'nin Arapça yayınına göre Batı Şeria'nın Ramallah vilayetine bağlı Ramun kasabası ahalisinden olan Ahmed Kahle'nin Silvad kasabası yakınında herhangi bir eyleme kalkışma şüphesinden veya İsrail askerinin silahını almaya kalkışmaktan dolayı değil herhangi bir sebep olmaksızın öldürüldüğü dile getirildi.

Soruşturmaya göre Kahle, işgal askerlerinin bölgede kurdukları geçici askeri kontrol noktasında ortaya çıkan boğucu trafik sıkışıklığından kurtulmaya çalıştığı sırada işgal askerleri tarafından vurularak öldürüldü.

Soruşturmaya, görgü tanıklarının ve olay anında yanında bulunan oğlunun ifadelerine göre, Ahmed Kahle askeri kontrol noktası kurulması sebebiyle meydana gelen trafik kilitlenmesi üzerine kızgın bir şekilde arabasından çıkmaya kalkıştı. Ancak İsrail'in askeri komutanı kapıyı üzerine kapatıp kendisinin ve oğlunun üzerine biber gazı sıktı. Sonra askerler onu arabadan çıkarmaya çalıştılar. O direnince aralarında tartışma çıktı. Bunun üzerine bir işgalci asker tüfeğiyle ona vurmaya çalışınca o kendisini dışarı attı. Bu sırada asker oğlunun ve görgü tanıklarının gözleri önünde üzerine ateş etti. 
 
İşgal güçleri 15 Ocak Pazar sabahı Ramallah’ın doğusundaki Silvad kasabası yakınlarında  45 yaşındaki Ahmed Hasan Kahle’yi şehit etmişlerdi.
 
Yerel kaynaklar, işgal askerlerinin Silvad beldesi arazileri üzerinde kurulu Ofra Yahudi Yerleşkesi yakınlarında oğluyla birlikte otomobilinde bulunan Ahmed Hasan Kahle’yi aracından indirerek üzerine ateş ettiklerini söyledi.
 
Kaynaklar, şehidin oğlunun da işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralandığını ve yaralı halde gözaltına alındığını bildirdi.

İşgal güçleri onun bir işgalci askerin silahını almaya ve eylem gerçekleştirmeye kalkıştığı için öldürüldüğü iddiasında bulunuyorlardı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar