NASRALLAH LÜBNAN'DAKİ SON GELİŞMELER HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, Lübnan Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi'nin kuruluşunun 30. yıl dönümü münasebetiyle Perşembe öğleden sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Görüntülenme: 686 Tarih: 20 Ocak 2023 13:39
NASRALLAH LÜBNAN'DAKİ SON GELİŞMELER HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

‘Bu hareket, direniş konusuna önem vermesinin yanı sıra Lübnan'ın ekonomisini ve geçim sıkıntılarını da önemsiyor.

Bugün Lübnan'daki temel kaygımız ekonomik, mali ve geçim sorunlarıdır. Kuşkusuz bu merkez bu alanda önemli bir rol oynuyor. Çünkü geçmiş yıllarda iktisat alanında birçok toplantı ve çalışma yürütmüştür. Lübnan'daki ekonomik durum çok zorlaştı. Elbette Lübnan bu konuda dünyada bir istisna değil. Çünkü bugün dünyada birçok ülke ekonomik sorunlarla karşı karşıya ve hatta çöküşün eşiğinde.

Umutsuzluğa kapılmamak ve pes etmemek gereklidir. En önemlisi, çözüm bulmak için milli güce umut beslemek ve inanmaktır. Elbette herkes sorumluluk almalı ve kimse sorumluluğunu başkalarına yüklememeli, herkes kendini sorumlu hissetmelidir

Amerika’nın baskısı, Lübnan'ın kötü ekonomik durumunun nedenlerinden biridir

Nasrallah, son yıllardaki ekonomik ambargonun, özellikle ABD'nin baskılarının Lübnan'a yönelik alanı daralttığına değinerek, şunları söyledi: ‘ABD'nin Lübnan'a mali yardım yapılmasını yasaklaması, Lübnan'ın kötü ekonomik durumunun nedenlerinden biridir. . Amerika, hiçbir ülkenin Lübnan'a yardım etmesine ve hatta mülteci sorununu çözmesine bile izin vermiyor. Bu sorunu çözmek yasaktır. Bunun adı baskı değil mi?’

Hizbullah Genel Sekreteri, Lübnan ekonomisinin doğru siyasi hesaplara dayanması gerektiğini belirterek, şu ifadelerde bulundu: ‘Ekonomi, İsrail'le uzlaşmanın ekonomik sorunların çözümü olduğu temelinde değil, bölgede barış ve uzlaşma olmayacağı temelinde reforme edilmelidir.  Suriye'de yaşananlar, işgal altındaki Golan'ın İsrail'e verme planlardan biriydi. Uluslararası durum da istikrarlı değil. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Çin ile ABD arasındaki çatışmalar, bu çatışmaların ve çözümsüzlüğün kanıtıdır.

Lübnan'da petrol var ve çıkarılması gerekiyor

Seyyid Hasan Nasrallah, Lübnan'ın gücünün unsurlarından birinin de insan gücü olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: Bugün Lübnan'da güvenlik iyi durumda ve bu konu ekonomik büyümede etkili olabilir. Petrol ve gaz da Lübnan için kullanılabilecek çok büyük bir zenginlik. Akdeniz'in çok zenginliklere sahip olduğu tartışılmaz. Hatta bazıları Suriye'ye karşı savaşın nedenlerinden birinin de bu zenginlik olduğuna inanıyor. Bugün akaryakıtta susamış bir pazar var ve çok fazla talep var.

Lübnan'ın petrol ve akaryakıta yatırım yapmak için yatırım yapacak şirketler araması gerekmektedir. Topraklarımızda mutlaka petrol var. İsrail'in yağmaladığı Filistin'de de petrol var. Bize yakın sınır bölgelerinde bile petrol var. Hükümet bu konuya dikkat etmelidir.

Bizim başkanları, bakanları ve yetkilileri sorumlu ve cesur pozisyonlar alan bir hükümete ihtiyacımız var. Karar verirken cesur olmalılar. Diğer ülkelerden yardım kabul edecek cesarete sahip olmaları gerekir. Neden bazı ülkeler Çin ile ekonomik ilişki kurabilirken bu konu Lübnan için yasak. Çünkü Amerika buna izin vermiyor.’

Bazılarının Doğu'ya yönelen gidişatla alay ettiğini, ancak hükümetin Doğu'ya ve Çin ile ilişkilere yönelmesi gerektiğini belirten Nasrallah, Amerika'nın her gün Lübnan'ı tehdit ettiğini vurguladı ve şunları söyledi: ‘İsrail Ordusu Genelkurmay Başkanı istifa ediyor, Amerikalılar Lübnan'ı tehdit ediyorlar. İsrail ordusunun yeni genelkurmay başkanı göreve geliyor, Amerikalılar Lübnan'ı tehdit ediyorlar! İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk ülke olan Mısır'ın ekonomik durumunu görmenizi istiyorum, onların bugünkü durumu nedir? Onlar iflasın eşiğindedir.

Nasrallah önümüzdeki yılları Lübnan için çok önemli ve hayati olarak değerlendirdi ve şu ifadelerde bulundu: ‘Bizim Lübnan'ı kurtarabilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Cesur, Amerikalılar onu tehdit ettiğinde eğer ulusal çıkarlar tehlikede ise pes etmeyecek olan bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var. Biz böyle bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Amerikalılar her şeye karışıyorlar ama Lübnan'ın egemenliği iddiasında bulunanlar ölü gibi sessizler.’

rasthaber

Yorumlar